Velkodrůbežář Anton Hrabiš. V novém seriálu ČT parodují Andreje Babiše

Martin Dejdar (Česká televize)

Martin Dejdar | FOTO: Česká televize

V novém pětidílném seriálu Kosmo, který uvede Česká televize, bude několik zajímavých odkazů. Jedním z nich je postava Antona Hrabiše. Ta přímo odkazuje na vicepremiéra, ministra financí, velkozemědělce a mediálního magnáta Andreje Babiše. „Snažili jsme se vytvořit spíš obecnější charaktery. Anton Hrabiš je asi nejčitelnější. Není to politik, ale přední český velkodrůbežář, a je to spíš takový klasický »sponzor«,“ prozradil charakteristiku Hrabiše tvůrce nového seriálu Tomáš Baldýnský v rozhovoru pro Rádio Wave.

První díl satirické minisérie by se měl na obrazovce veřejnoprávní televize objevit 23. října. Zajímavý scénář a herecké obsazení slibují dobrou zábavu. V seriálu se představí Martin Myšička, David Novotný, Lenka Krobotová, Jana Plodková a další. Velkodrůbežáře Antona Hrabiše ztvárnil Martin Dejdar.

A o čem seriál je? Podle charakteristiky České televize, kterou přinášíme, je seriál doslova prošpikovaný aktuálními tématy. „Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 milionů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn,“ stojí v charakteristice miniseriálu.

ČT ale prozrazuje ještě více: „Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci. Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé jsou ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016,“ zní kompletní popis nového seriálu.

Seriál mimo jiné dokazuje, že mezi českými umělci je stále početná skupina těch, kteří se nenechali zasponzorovat velkodrůbežářem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články