Velkou ruskou ofenzivu lze čekat do čtrnácti dnů, hlásí ukrajinská rozvědka

Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Nová ruská ofenziva přijde kdykoliv po 15. únoru. V rozhovoru pro televizní kanál Belsat to prohlásil šéf luhanské regionální správy Serhij Hajdaj. Indicií o připravované ofenzivě je více a pocházejí z informací ukrajinské rozvědky.

„Vidíme, že se naším směrem shromažďuje stále více rezerv, že se přiváží další technika, která je zčásti ukryta v lesích, zčásti zakopána, budují se další opevnění, odkud se budou snažit rozjet totální ofenzivu. Přinášejí munici, kterou ale nepoužívají k nepřetržitému ostřelování našeho území. Vidíme, že opět začínají šetřit, protože se připravují na totální ofenzivu,“ řekl Serhij Hajdaj.

Ruská armáda na Ukrajině (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Hajdaj také poznamenal, že dvouměsíční cvičení mobilizovaných Rusů se již chýlí ke konci. Rusko bude potřebovat asi deset dní, aby je převedlo na Ukrajinu a aby s touto rezervou zahájilo novou ofenzivu.

Ministerstvo obrany očekává možné útoky kdykoliv do symbolického data 24. února, ale zároveň vyzvalo obyvatele, aby důvěřovali pouze oficiálním informacím a nepodlehli propagandě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko se pokusí získat zpět území, která obsadilo loni v počátcích agrese, ale bylo z nich vytlačeno. „Ukrajina musí vydržet,“ řekl Zelenskyj.

Vojenští analytici předpokládají, že hlavní úsilí ruského útoku bude soustředěno v oblastech Kremennaja a Liman, protože útočníci v těchto oblastech již po několik týdnů shromažďují značné síly. Je to v důsledku Putinova rozkazu zmocnit se Donbasu do března.

„Je třeba to brát vážně. Jsou to skutečné mechanizované brigády, i když jsou méně bojeschopné, než byly na začátku války. Posílily je výsadkové a námořní jednotky. To nejsou řidiči autobusů či učitelé,“ uvedl nejmenovaný zdroj z ukrajinských ozbrojených sil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články