Nově vzniknuvší centrální úřad Státní hygienické služby by měl mít podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví přístup k poloze mobilního telefonu nakažených. To i bez nouzového stavu. Návrh však kritizují Piráti. „Vláda utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic, návrh se objevil až těsně před začátkem dnešního jednání kabinetu,“ poukazují.
Úředníci by měli mít možnost vidět polohu každého člověka, kterého by považovali za nakaženého. Jak by tento postup měl vypadat? To uvádí přímo materiál novely zákona, který chce ministerstvo zdravotnictví projednat v rámci zkráceného připomínkového řízení ve stavu legislativní nouze. „Operátor je povinen na žádost Státní hygienické služby jí bezodkladně poskytnout pro účely epidemiologického šetření osobní údaje o místech pobytu fyzické osoby, která prokazatelně onemocněla infekčním onemocněním. Součástí požadavku Státní hygienické služby musí být identifikátor mobilní stanice, která pro účely epidemiologického šetření jednoznačně identifikuje tuto osobu,“ stojí doslovně v materiálu.
Data mají operátoři poskytnout za časové období nejdéle tří týdnů zpětně od okamžiku provedení epidemiologického šetření. „(…) a to pro každé místo, kde se podle záznamů v operátorem udržované databázi provozně-lokalizačních dat vyskytovala určená mobilní stanice po dobu delší než dvacet minut,“ upřesňuje novela.
Operátor by měl poskytnout pro každé místo časový interval pro účely epidemiologického šetření, data GPS souřadnice a technické parametry přesnosti měření polohy pro toto místo. Operátor data nemá uchovávat.
Podle Pirátů je tento postup nepřijatelný. „Vláda dobře ví, proč utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic! Ten se objevil až dnes těsně před zahájením jednání a chystá se zavést pro budoucí úřad Státní hygienické služby nejen tuto absurdní pravomoc.
Věřím, že @RouskaE skutečně z principu nikoho "nešmíruje". MZ teď ale navrhuje, aby operátoři museli v budoucnu povinně sdělovat, kde se v období 3 týdnů vyskytoval určitý mobil déle než 20 minut. pic.twitter.com/PUQvVHP8wO
— Michal Bareš (@bares_michal) November 30, 2020
Mimo to by také schválení zákona znamenalo zvýšení pravomocí ministra zdravotnictví, jenž by nově mohl uzavírat obchody nebo vysoké školy i mimo nouzový stav, tedy bez kontroly sněmovny a jakékoliv garance náhrady škod. Obojí je naprosto nepřípustné,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Vznik Velkého bratra, který by trasoval mobilní telefony z vůle úředníků, je něco, proti čemu budeme bojovat na všech frontách. Naopak dlouhodobě tlačíme na vládu, aby garantovala živnostníkům i obchodům náhradu škod a také zajistila kvalitní trasování a testování na koronavir bez toho, aby nadbytečně omezovala soukromí a svobodu občanů,“ doplnil jeho slova poslanec Petr Třešňák.
„Mina nastražená v zákoně, který měl řešit centralizaci hygienických stanic. Upozornili jsme na ni dnes – a obratem byl materiál stažen z jednání vlády. Takže Velký bratr schovaný za bojem s pandemií zatím číhá do příštího týdne. A my budeme hlídat dál,“ upozornila na změnu v jednání vlády pirátská poslankyně Olga Richterová.
Do materiálu v celém znění je možné nahlédnout zde.