Německo možná zažilo velký hackerský útok. Na internetu byly zveřejněny osobní údaje a dokumenty stovek německých politiků a známých osobností. Objevily se tam adresy, čísla kreditních karet, soukromá korespondence.
Podle německé vlády zatím není jasné, jestli data skutečně ukradli hackeři. Podle televizní stanice n-tv byli obětí útoku poslanci všech parlamentních stran kromě Alternativy pro Německo (AfD). Postižena byla i kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a několik ministrů. Podle vládní mluvčí ale neunikly od kancléřky žádné citlivé údaje.
Mluvčí německé vlády Martina Fietzová sdělila, že obětí byli lidé ze „všech pater“ politiky: od Spolkového sněmu přes Evropský parlament (EP) a zemské sněmy po jednotlivé obce. Také upozornila, že mezi uniklými daty mohou být i falešné dokumenty.
Christian Stöcker se na serveru Spiegel.de zamýšlí nad tím, co za tímto útokem může být. Jak sám upozorňuje, jsou to zatím jen spekulace. Většina dat pochází z elektronických adresářů, což je důvod, proč někteří politici najdou pouze své poštovní adresy a mobilní čísla. V některých případech jde o proniknutí do účtů na Facebooku nebo do zálohovaných dat ze smartphonu na cloudu.
Autor uvažuje o možnosti, že jde o data, která mohou být získána prostřednictvím soukromé nebo osobní pošty, ze sociálních médií nebo z jiných účtů. Hacker (hackeři) mohl(i) využít uhodnutá nebo vícenásobně použitá hesla, příliš snadno zodpověditelné bezpečnostní otázky a tak dále. Nejde o informace ze stranických nebo parlamentních serverů.
Dlouho bylo všechno venku a nikdo si toho nevšiml. Stöcker soudí, že to pro původce mohlo být dost značně frustrující. Všechny tyto nepochybně nelegální údaje byly celé měsíce on-line a nic. Konečně si toho krátce po Vánocích někdo všimnul. Teď se ovšem bezpečnostní složky pustí do vyšetřování a pachatelé se možná už necítí tak silní a nadřazení jako dříve.
A ještě spekulace nakonec: kdo by za tím mohl být? Nejspíš se ukáže, že to nemá nic společného s profesionálními útočníky nebo nějakou zahraniční zpravodajskou službou, jak již někteří novináři a politici spekulují. Třeba je to nějaký mladý Němec, nebo skupina takových mužů. Mohou pocházet z těch, co mají zájem o videohry a videa na YouTube, mají nějaké potíže se ženami a v posledních letech získali sympatie pro krajně pravicové postoje.
O co se můžeme při takovém uvažování opřít? O „pubertální humor“, kterým se vyznačují tweety pachatele/ pachatelů mluvící o levicových zelených opilcích a obdivujících Donalda Trumpa. Jeví se jako příslušníci subkultury sestávající převážně z dospívajících a mladých mužů, kteří se cítí nějak znevýhodněni ve svém mužství, milují videohry, nenávidí levičáky, přitahuje je AfD a silní se cítí jen na internetu. Tento typ lidí už na svých účtech hackerskou akci chválil. Útok byl ostatně veden na jednu produkční společnost, která se právě touto subkulturou zabývá.
Může to být samozřejmě mylná úvaha a za útokem třeba stojí nějaká cizí mocnost. Je ale otázka, co by měla ze zveřejnění celkem bezvýznamných údajů (kterých si nikdo měsíce ani nevšiml), vyvolání takového poprasku a zavedení zvýšených bezpečnostních opatření.
Zdroj: Spiegel.de