Velký neklid v Babišově městě. Dominantní ANO v Lovosicích přestřelilo

ČTK

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích | FOTO: ČTK

Severočeské město Lovosice je fenoménem. Andrej Babiš tady za záhadných okolností získal v 90. letech svoji první chemičku Lovochemie. Podstatnou část zaměstnanců vyhodil, část továrny zboural a za dotace postavil na volné ploše druhou chemičku, Preol. To je fabrika, která zpracovává řepku na povinnou příměs do paliva. Továrna, která propojuje Agrofert se státní pokladnou.

Pavel Hofman

I přesto, že společnosti Andreje Babiše jsou největším znečišťovatelem města a jeho okolí, hnutí ANO tady vyhrálo dvoje poslední komunální volby. Ty v roce 2018 dokonce se ziskem 59,9 % hlasů. Získali tak „klid na práci“ po totálním ovládnutí městské rady i zastupitelstva v koalici s komunisty. Vše šlo jako na drátkách. Až do minulé středy. Zdejší radní odvolali ředitele Centra kultury Lovoš. Organizace, kterou bezpartijní Vojtěch Krejčí postavil na nohy a vybudoval.

Rozhodnutí je pro místní obyvatele i pro občany okolních obcí šokující. Mnozí v komentářích zmiňují, že právě kultura byla jediný důvod, proč se do Lovosic vydat, a ve velkém chválí vyhozeného ředitele. Ten se pro média vyjádřil krátce. „Bylo mi sděleno, že řízení Centra kultury neprobíhá dle představ radnice. Zejména pak v personální oblasti, kde jsem odmítal zásadní organizační a personální změny v týmu na základě požadavků rady. Právě funkční tým a kolektiv stál za úspěchem a rozvojem centra ve všech jeho oblastech včetně LOVO Café, a obrovské a stále stoupající návštěvnosti akcí jsou toho důkazem,“ reagoval Krejčí.

I přes velký tlak obyvatel vedení města zatím mlčí. Na webu města a ani na facebooku ANO Lovosice se žádné vyjádření neobjevilo. Naopak se lovosické ANO v několika posledních postech na sociální síti chlubí úrovní rekonstruovaného Centra kultury Lovoš.

Mezitím lidé spekulují, co mohlo stát za odvoláním ředitele. Například k listopadovému výročí uspořádal vzpomínku na události roku 1989. Nikdo z radních nepřišel. „V listopadu 17. nechali pana ředitele samotného před demonstranty. Všichni z ANO a KSČM byli schovaný…, odvahu neměli,“ připomíná jeden z diskutujících.

Odvolání bude mít zřejmě dohru. Opoziční ODS požaduje mimořádné jednání zastupitelstva. „Místní sdružení ODS Lovosice žádá starostu Lovosic Milana Diana, aby svolal mimořádné jednání zastupitelstva. Důvodem je podezřelé a nejasné odvolání ředitele Centra kultury Lovoš Vojtěcha Krejčího a dále nové informace o rozkladu Městské policie Lovosice,“ uvádí strana.

Občanští demokraté poznamenávají, že jde o likvidaci kultury v Lovosicích. „Odvolání ředitele Krejčího se nezakládá na žádných faktických pochybeních. Naopak provedl Centrum kultury náročným obdobím rekonstrukce a velkého rozvoje,“ stojí ve vyjádření lovosické ODS.

Silné reakce vyvolalo překvapivé odvolání také u podřízených Vojtěcha Krejčího. Ti v pátek vyvěsili v několika oknech Centra kultury černé prapory. Krátce po tom dorazil na místo místostarosta a nechal prapory stáhnout.

Lovosické ANO je propojeno se společnostmi Agrofertu. Část členů je zároveň zaměstnána v Babišových chemičkách. Ze zdejší chemičky se na post ministra životního prostředí dostal také Richard Brabec. Lovosice jsou zkrátka pro ANO a Babiše důležitým městem. Jen jim teď zřejmě skončil onen klid na práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner