Velký neklid v Babišově městě. Dominantní ANO v Lovosicích přestřelilo

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích (ČTK)

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích | FOTO: ČTK

Severočeské město Lovosice je fenoménem. Andrej Babiš tady za záhadných okolností získal v 90. letech svoji první chemičku Lovochemie. Podstatnou část zaměstnanců vyhodil, část továrny zboural a za dotace postavil na volné ploše druhou chemičku, Preol. To je fabrika, která zpracovává řepku na povinnou příměs do paliva. Továrna, která propojuje Agrofert se státní pokladnou.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

I přesto, že společnosti Andreje Babiše jsou největším znečišťovatelem města a jeho okolí, hnutí ANO tady vyhrálo dvoje poslední komunální volby. Ty v roce 2018 dokonce se ziskem 59,9 % hlasů. Získali tak “klid na práci” po totálním ovládnutí městské rady i zastupitelstva v koalici s komunisty. Vše šlo jako na drátkách. Až do minulé středy. Zdejší radní odvolali ředitele Centra kultury Lovoš. Organizace, kterou bezpartijní Vojtěch Krejčí postavil na nohy a vybudoval.

Rozhodnutí je pro místní obyvatele i pro občany okolních obcí šokující. Mnozí v komentářích zmiňují, že právě kultura byla jediný důvod, proč se do Lovosic vydat, a ve velkém chválí vyhozeného ředitele. Ten se pro média vyjádřil krátce. „Bylo mi sděleno, že řízení Centra kultury neprobíhá dle představ radnice. Zejména pak v personální oblasti, kde jsem odmítal zásadní organizační a personální změny v týmu na základě požadavků rady. Právě funkční tým a kolektiv stál za úspěchem a rozvojem centra ve všech jeho oblastech včetně LOVO Café, a obrovské a stále stoupající návštěvnosti akcí jsou toho důkazem,“ reagoval Krejčí.

I přes velký tlak obyvatel vedení města zatím mlčí. Na webu města a ani na facebooku ANO Lovosice se žádné vyjádření neobjevilo. Naopak se lovosické ANO v několika posledních postech na sociální síti chlubí úrovní rekonstruovaného Centra kultury Lovoš.

Mezitím lidé spekulují, co mohlo stát za odvoláním ředitele. Například k listopadovému výročí uspořádal vzpomínku na události roku 1989. Nikdo z radních nepřišel. “V listopadu 17. nechali pana ředitele samotného před demonstranty. Všichni z ANO a KSČM byli schovaný…, odvahu neměli,” připomíná jeden z diskutujících.

Odvolání bude mít zřejmě dohru. Opoziční ODS požaduje mimořádné jednání zastupitelstva. “Místní sdružení ODS Lovosice žádá starostu Lovosic Milana Diana, aby svolal mimořádné jednání zastupitelstva. Důvodem je podezřelé a nejasné odvolání ředitele Centra kultury Lovoš Vojtěcha Krejčího a dále nové informace o rozkladu Městské policie Lovosice,” uvádí strana.

Občanští demokraté poznamenávají, že jde o likvidaci kultury v Lovosicích. “Odvolání ředitele Krejčího se nezakládá na žádných faktických pochybeních. Naopak provedl Centrum kultury náročným obdobím rekonstrukce a velkého rozvoje,” stojí ve vyjádření lovosické ODS.

Silné reakce vyvolalo překvapivé odvolání také u podřízených Vojtěcha Krejčího. Ti v pátek vyvěsili v několika oknech Centra kultury černé prapory. Krátce po tom dorazil na místo místostarosta a nechal prapory stáhnout.

Lovosické ANO je propojeno se společnostmi Agrofertu. Část členů je zároveň zaměstnána v Babišových chemičkách. Ze zdejší chemičky se na post ministra životního prostředí dostal také Richard Brabec. Lovosice jsou zkrátka pro ANO a Babiše důležitým městem. Jen jim teď zřejmě skončil onen klid na práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články