Velmi závažná kauza. Vojtěch měl pro Babiše tajně shánět kompro do jeho složek

ČTK

Ministr zdravotnictví v Adam Vojtěch a jeho šéf Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Na další velmi závažnou kauzu, která se valí na Vládu Andreje Babiše a především její dva členy, samotného Babiše a Adama Vojtěcha, upozornili reportéři Českého rozhlasu. Podle dosavadních důkazů současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sháněl kompromitující informace o jednotlivých osobách a institucích, se kterými byl ve sporu Andrej Babiš. Vojtěch tak činil jako jeho blízký spolupracovník ještě na ministerstvu financí, kde Vojtěch vykonával pozici tajemníka.

Už tohle jsou závažné informace a navíc přichází další. Kompro Vojtěch nesháněj sám. Prosil o ně podnikatele a lobbistu Tomáše Horáčka. Ten pak úkoly od Vojtěcha předával své právničce. Horáček je momentálně obviněný kvůli uplácení a manipulování veřejných zakázek. Několik dní byl i ve vazbě, potom se detektivům přiznal. Horáček je nechvalně známá zákulisní postava především na severu Čech. Když byla u moci ČSSD sháněl pro tamní kmotry černé duše pomocí kterých ovládali stranické buňky a kandidátky. Horáček se také pohyboval v okolí mítinků ČSSD v době Jiřího Paroubka atd..

A teď to nejdůležitější. Co Adam Vojtěch sháněl za informace? Tak v době, kdy byl Babiš ve sporu s tehdejším ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, usiloval o informace, kde je zaměstnaná manželka ministra Němečka, jakou mzdu a odměny pobírá a pobírala atd. Když byl Babiš ve sporu s Českou televizí, chtěl Vojtěch informace o tom, jaký plat má ředitel ČT, jaké používá služební auto, na jakých služebních cestách byl, kdo cesty platil, zda s ním byl někdo z rodiny. Blízkého spolupracovníka Babiše také zajímalo, jaké mzdy a smlouvy mají pracovníci tiskového oddělení ČT, nebo jací producenti dostali jaké zakázky.

Není pochyb o tom, že informace Adam Vojtěch sháněl pro svého šéfa Andreje Babiše, aby mu naplnil jeho pověstné složky na všechny. Vojtěch to Českému rozhlasu opatrně přiznal. Na otázku, zda Babišovi informace předával, současný ministr řekl: „Tak možná, že nějaké obecné informace, ano. Ale to si skutečně nepamatuju. Bylo to hlavně pro moje účely. Na základě toho jsme pak mohli řešit nějaké podněty v rámci kontrol. Protože ministerstvo financí provádělo určitě kontroly v nemocnicích, takže fakt to byly informace určené pro analytické účely.“

Dále ve vyjádření Vojtěch ubezpečuje, že Horáčkovi nikdy za služby neplatil. To je snad ještě horší, než kdyby platil. Horáček totiž žádné peníze od Vojtěcha ani nepotřeboval. Pro něj bylo cenné to, že udělal laskavost tajemníkovi Babiše. Tím mu ten tajemník byl zavázán. Horáček věděl, že Adam Vojtěch je dalším člověkem, kterému může zavolat a požádat ho, aby mu onu laskavost vrátil. Tak to funguje.

Jde o naprosto skandální ukázku toho, jak Babiš a jeho okolí pracuje. Estébácké praktiky, sbírání informací, hledání špíny, složky, spolčení s podivnými postavami, tvrdý boj o moc. Tohle by mělo zajímat policii.

Trefně kauzu shrnul Martin Kupka, poslanec ODS a starosta Líbeznic. „Tak už víme, čím si ministr Vojtěch vysloužil ministerskou funkci – sháněním kompromitujících informací na ty, kdo se znelíbili Andreji Babišovi. I přes rozdávání peněz na všechny strany lidem vadí třeba i složky na každého a estébácké metody, co myslíte, pane premiére?“ napsal poslanec na Twitteru.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner