Velvyslanec v Izraeli podle Trumpa: Ten, který řekl, že Palestinci neexistují

Mike Huckabee ()

Mike Huckabee, podporující rozšíření izraelských osad a izraelskou anexi Západního břehu, se včera setkal s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby projednali jeho oficiální jmenování velvyslancem v Izraeli.

Možná se někomu bude zdát, že na jmenování velvyslance v malé zemičce tisíce kilometrů vzdálené od USA je příliš brzy, že Trump má v mezidobí před svým jmenováním spoustu důležitějších starostí. Ovšem Izrael je na horkém Středním východě jediná výspa demokracie doposud vojensky chránící nejen Evropu proti expanzi milionů uprchlíků z válečné zóny rozprostírající se téměř ve všech zemích regionu.

repro: youtube/ČT ()

S Izraelem v obavě před islamisty spolupracují Egypt, Jordánsko, Saudská Arábie, ale také povstalci v Sýrii. Prodejem kurdské ropy Izrael též pomáhá získávat peníze na zbraně pro statečné kurdské bojovníky a bojovnice.

Huckabee je nejen zastáncem rozšiřování osad na Západním břehu, nedávno dokonce prohlásil, že Palestinci neexistují. List Daily mail citoval prohlášení zástupce Trumpovy administrativy v přechodném období, které potvrzuje brzké jmenování Huckabeeho, bývalého guvernéra státu Arkansas a dvojnásobného bývalého prezidentského kandidáta.

Zdroj British news citoval prohlášení, podle kterého Huckabee bude dohlížet na přeložení americké ambasády doposud sídlící v Tel-Avivu, do Jeruzaléma, jak již ve své volební kampani několikrát zmínil Trump.

repro: http://www.veteranstoday.com/ ()

Jeruzalém je hlavní město Izraele, přesto všechny cizí ambasády mají doposud sídlo v Tel-Avivu jako ústupek Palestincům, kteří Jeruzalém považují za své hlavní město, přestože tento „národ“ ještě v době vzniku Izraele v roce 1948 neexistoval, Jeruzalém se nacházel na území Jordánska a Židé do něj mohli vstoupit jen jednou za rok. Palestinci byli jednoduše obyvateli Osmanské říše, která po porážce v první světové válce zanikla a jejiž území si mezi sebou většinou ve formě tzv. mandátů rozdělily vítězné státy.

Huckabee je také jedním z hlavních organizátorů cest Američanů identifikujících se s Republikánskou stranou do Izraele. Většinou se jedná o evangelíky, kteří v rámci cest též navštěvují izraelské osady na Západním břehu.

Bývalý guvernér Arkansasu má blízké vztahy s organizací Jasha Council (rada), která zastřešuje izraelské osady, jakož i mnohem radikálnější složky v osadnickém hnutí. Jeho postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu je blízký postoji radikálnějších členů strany Habajit Hajehudi, která je pravicová a pro-osadnická. Huckabee například vyjádřil podporu obsazení Západního břehu Izraelem a neomezené stavbě osad, přestože zejména v OSN se stále častěji na nátlak Palestinců objevuje požadavek na úplné stažení Izraele ze Západního břehu.

V roce 2008 Huckabee vyjádřil názor, že Palestinci neexistují, a dodal, že pojem „palestinský“ je politický nástroj používaný jako nátlak na Izrael, aby předal vládu nad Západním břehem. V roce 2011 zopakoval toto tvrzení v rozhovoru pro Washington Post a zdůraznil, že tvrzení, že Palestinci mají dlouhou historii sahající stovky či dokonce tisíce let zpět, je nepravdivé.

Pojmenování Palestina pro území, ze kterého Římané vyhnali všechny Židy po dobytí a zničení Jeruzaléma v roce 70 našeho letopočtu, vzniklo jako ponižující podle nepřátel, Féničanů, kteří s Ždy bojovali. Jedním z příslušníků tohoto národa pocházejícího z ostrovů ve Středomoří byl též obr Goliáš, poražený Davidem.

()

Huckabee také tvrdě kritizoval izraelské jednostranné stažení z pásma Gazy a vykořenění izraelských osad v roce 2005, kdy se na základě dohod z Osla, které podepsal později jedním z radikálních osadníků zavražděný Jicchak Rabin, Izrael stáhl z Gazy, kterou dobyl v roce 1967 v šestidenní válce a kterou odmítl Egypt převzít zpět.

V prosinci 2015 také Huckabee sdělil židovským sponzorům v Brooklynu, že viděl, jak byli osadníci vyhnáni z jejich domovů v pásmu Gazy před namířenými puškami izraelských vojáků. „Už jsem také viděl film o Gush Katif. Vidíte zde dobré židovské rodiny před namířenou pistolí vyháněné z domovů a pochodující pryč z jejich osad.“

Gush Katif bylo společenství 17 osad v pásmu Gazy, které byly založeny v roce 1968 po šestidenní válce a byly obývány zejména ortodoxními Židy, ale také sekulárními a beduínskými rodinami. Gush Katif se nacházelo poblíž egyptských hranic a neustále bylo vystaveno útokům Palestinců z okolí.

Po stažení se z pásma Gazy Izrael zbořil rodinné domy, ale všechny veřejné budovy, továrny, skleníky a synagogy ponechal Palestincům k užívání. Ti všechny tyto objekty zničili, synagogy vypálili, a na volném prostranství umístili odpalovací rampy pro rakety odpalované na Izrael.

Opakování tohoto scénáře se Izrael právem obává po případném opuštění Západního břehu.

Vyšlo na blogu autorky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]