Velvyslanectví Ukrajiny zaslalo dopis šéfredaktorovi MF DNES Pleslovi. Kvůli nevyvážené sérii antiukrajinských textů

Odvolaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis (Pavel Hofman / FORUM 24)

Odvolaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Ukrajinské velvyslanectví v České republice ve středu zveřejnilo otevřený dopis, v němž oslovuje šéfredaktora MF DNES Jaroslava Plesla. Dopis pojednává o celé sérii antiukrajinských textů, které deník zveřejňuje ve svých novinách.

Podle ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise tato série může sledovat určitý cíl, kterým je vytváření negativního obrazu Ukrajiny v české společnosti.

„Zůstává pro nás však záhadou, proč deník Mladá fronta DNES poskytuje tak velký prostor textům, které očerňují Ukrajinu a prosazují ruské narativy vůči naší zemi,“ píše v otevřeném dopise, který velvyslanectví zveřejnilo na svých sociálních sítích.

MF DNES se pod vedením šéfredaktora Jaroslava Plesla podle něj dopouští šíření nepravd a manipulací ruské propagandy a také nenávisti k Ukrajině. Redakce deníku se prozatím k věci nijak nevyjádřila. Přečtěte si přesné znění dopisu, které zveřejňujeme zde:

Vážený pane šéfredaktore,

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice a početná ukrajinská menšina s velkým údivem, či přesněji řečeno pobouřením zaznamenali antiukrajinský příspěvek ve Vašich novinách ze dne 7. června 2021. Jeho autorem je editor Ladislav Henek a jedná se o rozhovor s putinovským propagandistou Anatolijem Šarijem, kterému přednedávnem Litva zrušila status uprchlíka a zakázala mu vstup na svoje území.

Nebudeme analyzovat text „rozhovoru“, neboť se jedná o velkou kompilaci nepravd a manipulací ruské propagandy, zároveň nenávisti k Ukrajině. V případě lidí jako Anatolij Šarij, jenž je honorován z ruských zdrojů, jsou podobné texty hlavní náplní jejich práce; proto se jejich slovům nemůžeme divit.

Zůstává pro nás však záhadou, proč deník Mladá fronta DNES poskytuje tak velký prostor textům, které očerňují Ukrajinu a prosazují ruské narativy vůči naší zemi. Bohužel se nejedná o první protiukrajinský příspěvek z pera Ladislava Henka. Již dříve připravil tento novinář obdobné rozhovory s Ruslanem Kocabou (8. 12. 2018), Olenou Bondarenkovou (3. 3. 2019), Dagmar Martínkovou (i6. 3. 2019), Jaroslavem Baštou (31. 10. 2019) a Valentinem Rybinem (4. 3. 2020). Je to přinejmenším šestá publikace, kde se českému čtenáři pod zdáním objektivního rozhovoru předkládají zaujaté a jednostranné informace o Ukrajině.

Nemůžeme se zbavit pocitu, že série zmíněných publikací sleduje určitý cíl, jakým je vytváření negativního obrazu naší země v české společnosti. Bohužel se v ní nenašlo místo pro rozhovor s osobností, která by vůči Ukrajině zaujala odborný a vyvážený pohled.

Přesto věříme, že objektivita a vyváženost nejsou pro redakci tak vlivného média, jakým je Mladá fronta DNES, jen prázdnými slovy. A proto doufáme, že v budoucnu dojde k narovnání zřejmě nevyváženého informačního přístupu k aktuální situaci v naší zemi.

S úctou Jevhen Perebyjnis

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články