Venezuela: kdo přichází a kdo odchází

Nicolás Maduro (youtube)

Nicolás Maduro | FOTO: youtube

Vypadá to, že evropští a severoameričtí politici jsou už Venezuelou unaveni. Ze zpravodajství jako téma mizí, z politických proslovů už zmizelo. Naposledy ministr zahraničí USA Mike Pompeo vyzval nelegitimního prezidenta Nicolase Madura, aby už, sakra, odstoupil a nesnažil se zemi ještě víc zničit. Což Maduro samozřejmě neudělal.

V současné době je situace ve Venezuele dále napjatá, obyvatelé dále hladoví a masově prchají z vyplundrované krajiny. V jeden okamžik nařídil venezuelský diktátor armádě, aby tak uzavřela hranice, především pak s Kolumbií. 

V sobotu Maduro hranici nechal otevřít. Výsledkem tohoto kroku bylo víc jak 30 tisíc uprchlíků během jednoho jediného dne. To znamená, že tito lidé se přidali k těm, kteří už z vlasti kvůli nedostatku čehokoliv a teroru Madurovi věrných policistů a vojáků odešli. Není znám přesný počet, ale jisté je, že už jde o miliony Venezuelanů. Někdo uvádí přes 2 miliony, jiné prameny až 4 miliony uprchlíků. A to je na stát, ve kterém neprobíhá válka, nevídané. A strašlivé, protože jde o počínající humanitární katastrofu nebývalého rozsahu.

Takže nespokojení Venezuelané z vlasti utíkají. Ale, je někdo, kdo by do vyplundrované Venezuely přicházel? Snad ne, že? Komu by se chtělo? A přeci…

Především neodchází přibližně 30 tisíc Kubánců. Původně bylo ze strany vládních představitelů, že jde o kubánské lékaře a zdravotníky. Jistě, z Kuby jich přišlo pomoci Venezuelanům dost. Co na tom, že na „ostrově svobody“ chyběli? V zemi, která se prsí zdravotnictvím všem a zdarma, ale ve skutečnosti v zemi, kde je lékařská péče v tragickém stavu a kvalitní zcela nedostupná? Tedy, nedostupná pro normální Kubánce, stranické vedení má péči dobrou.

Jenže se pomalu ukazuje, že značná část těchto údajných kubánských lékařů jsou vojáci, kteří slouží jako zahraniční poradci armády Venezuely. A zdá se, že zcela podle zvyku Kuby přijedou další. Ti už asi radit nebudou. Rovnou posílí ozbrojené složky v boji proti vlastním hladovým spoluobčanům.

Dále – přicházejí Číňané. Do Madura a jeho režimu nalili pěkných pár miliard. A obávají se, že by jejich „investice“, ve skutečnosti však pouhé akvizice, mohly přijít vniveč. Všimli jste si? Skupují venezuelský majetek, a to i přírodní zdroje. Kde je to heslo „Bolívarovské revoluce“ – průmysl a přírodní zdroje nepatří do rukou cizáků? 

Přicházejí i Rusové. I oni nalili do skoro mrtvé venezuelské ekonomiky miliardy. A ještě ke všemu potřebují tuto jihoamerickou zemi jako základnu. Leteckou a námořní. Takže je v zemi několik desítek potvrzených vojáků RF. Taky prý jako poradci. Míří tam další? Nevíme, Moskva i Caracas vše úzkostlivě tají. Nicméně jisté je, že se ve Venezuele pohybuje nějakých 400 paramilitantů ruské tzv. Vagnerovy skupiny. Čili reálně žoldáci, vyslaní Putinem.

Kdo naopak nepřichází, to je armáda USA. Přesto, že Maduro má plná ústa toho, že tam jsou a škodí. Ne, skutečně tam US Army nedorazila. A nejsou tam ani kolumbijští vojáci, i když o nich to Maduro tvrdí také. 

Takže shrnuto – západní svět se už o Venezuelu moc nezajímá. Venezuelané prchají. Přicházejí Kubánci, Číňané, Rusové. Nikdo jiný. Něco je zatraceně špatně. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]