Hrozba, podle které tisíce pacientů zůstanou bez svého obvodního lékaře, se naplňuje. Ke konci roku uzavřou některé ordinace především venkovských lékařů a zdravotních středisek. Důvodem je elektronická evidence tržeb, která pro lékaře začne platit 1. března 2018 a povinnost vystavovat eRecept, která pro ně vstoupí v platnost už 1. ledna 2018.

Od ledna musejí všichni lékaři a nemocnice vystavovat recepty jen elektronicky, a to je potíž právě pro venkovské lékaře, kteří provozují více ordinací, mezi kterými v týdnu pendlují. „Ve třech vesnických střediscích nejsem schopna ani ochotna toto realizovat. Přesouváme se mezi ordinacemi dvakrát denně a byla by to pro nás další komplikace,“ řekla Deníku dětská lékařka Hana Kozlíková. Ta uzavírá své ordinace v Lužné, Kounově a Mutějovicích na Rakovnicku.

Novinky vadí především starším lékařům na venkově a malých městech. Dosud část z nich pracuje bez připojení k internetu. To si nyní musejí zavádět. Do EET budou od března evidovat každou přijatou korunu v hotovosti. „Běžný lékař není schopen si elektronický recept v ordinaci zprovoznit,“ řekl České televizi praktický lékař Roman Houska.

Důvodem pro zavedení eReceptu má být ochrana před falšováním klasických receptů, mají mít výhodu pro pacienty, v některých případech, například u chronicky nemocných, může lékař zaslat recept elektronicky, aniž by pacient musel do ordinace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora