Veřejná ochránkyně práv Andreje Babiše Helena Válková

Ateo.cz

Helena Válková | FOTO: Ateo.cz

Prezident Miloš Zeman by byl rád, kdyby se budoucí veřejnou ochránkyní práv, tedy ombudsmankou, stala poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Řekněme si to upřímně, je to dobrá a logická volba. Tedy dobrá pro současnou vládnoucí garnituru a v logice toho, jak si tady u nás v Česku žijeme.

V případu jménem Válková lze zmínit hned několik věcí. Tou první je fakt, že byla členkou KSČ. Jistě, někdo může argumentovat, že před rokem 1989 byl členem strany kdekdo (ostatně premiér této země spolupracoval s StB). Válková tam vydržela až do sametové revoluce a v letech 1975 až 1988 pracovala jako vědecká pracovnice ve Výzkumném ústavu kriminologickém, který spadal pod Generální prokuraturu. To není zrovna málo.

Pavel Hofman

Paní exministryně také proslula svým poněkud osobitým pohledem na historii. V rozhovoru pro ECHO 24 na otázku, co si myslí o poválečném odsunu Němců, uvedla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“ Později se za svá slova omlouvala.

Ovšem tou skutečnou funkcí, kterou Válková zastává, je post zavilé fanynky a ochránkyně Andreje Babiše. Profesorka Válková může na někoho působit jako věci znalá autorita, což je opravdu paradoxní ve chvíli, kdy je schopná na televizních obrazovkách hájit neobhajitelné, a člověk se někdy až stydí, když její sebeponižování pozoruje.

Válkovou jakožto ministryni Andrej Babiš zlikvidoval přes své Lidové noviny, ona na něj však nezanevřela, naopak. V prosinci 2018 například pro DVTV uvedla, že trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo bude pravděpodobně zastaveno. “Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem mé profese,“ prohlásila s tím, že na jejího šéfa Babiše cíleně útočí některá média.

Válková i dnes chodí do televize a omlouvá, co se dá. Naposledy v Otázkách Václava Moravce obhajovala svěřenské fondy s tím, že jejich zřízením premiér zamezil svému střetu zájmů, ač s tímto výkladem nesouhlasí Evropská unie.

Válková se nedávno stala zmocněnkyní pro lidská práva. Ráda by byla i ústavní soudkyní, ostatně vztahy s Milošem Zemanem má nadstandardní. Její novou cestu završila schůzka s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem pouhý den před zastavením trestního stíhání Andreje Babiše (to je dnes obnoveno). Takže tam se asi berou ty informace, které se člověk dozví „v souvislosti s výkonem své profese“.

Helena Válková je ukázkovým příkladem kariéristky, která se pro funkci nechá ponížit, nechá se využívat jako odbornice a funguje jako ideální příklad někoho, kdo jistě bude dobře veřejně hájit práva. Domnělá práva toho, kdo ji na nové místo prosadil.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner