Vesmírný poradce ministra Ťoka vydělává víc než jeho šéf. Ten protestuje

Ministr dopravy Dan Ťok (ČTK)

Ministr dopravy Dan Ťok | FOTO: ČTK

Poradce ministra dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než sám ministr, v průměru 180.000 korun. Uvedl to dnes server HlídacíPes.org. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900.000 korun. Ministr Dan Ťok smlouvu kritizoval. Už dříve Rohlík za služby pro ministerstvo inkasoval miliony.

Poradce bere víc než premiér

Rohlíkovi zaručila smlouva, uzavřená koncem loňského roku Ťokovým náměstkem Kamilem Rudoleckým (ČSSD), v průměru za měsíc více peněz, než mají nejvyšší ústavní činitelé. Měsíční hrubý plat ministra letos v Česku činí 125.300 korun, premiéra 176.400 a prezidenta 219.000 korun. Měsíční platy některých poradců ministerstev či Úřadu vlády ČR loni zveřejnil serverAktuálně.cz, nejvyšší částky se pohybovaly kolem 60.000 korun.

Z Rohlíka udělalo ministerstvo milionáře

Ministerstvo Rohlíkovi vyplatilo už asi půl milionu ze zmíněných 900.000 korun. Přitom Nejvyšší kontrolní úřad už dříve označil za problémové zakázky ministerstva na poradenské služby od Rohlíka z let 2010 až 2013 za zhruba šest milionů korun. „Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit,“ řekl serveru HlídacíPes.org ministr Ťok. Rohlík serveru sdělil, že jeho činnost pro ministerstvo byla zcela transparentní.

Podezřelé smlouvy s vesmírným poradcem

Externí poradenství si ministerstvo objednalo od Rohlíka, přestože má vlastní vesmírný odbor. Rohlík byl dříve dokonce podle serveru zhruba rok zaměstnancem ministerstva s měsíčním platem asi 60.000 korun a letos 16. května po vypršení externí smlouvy se opět stal zaměstnancem úřadu. „Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní podařilo získat,“ řekl serveru ke změnám mezi interní a externí spoluprací s Rohlíkem mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. „ČR nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,“ uvedl Rohlík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články