Většina médií mlčí o Babišově problému v Bruselu. Takhle vypadá ostudné ticho, obstál jen Blesk

Němý protest proti Andreji Babišovi (Pavel Hofman)

Němý protest proti Andreji Babišovi | FOTO: Pavel Hofman

Ve čtvrtek probíhaly v poslanecké sněmovně pravidené interpelace. Jejich první část směřovala na premiéra Andreje Babiše, který se při nich střetl s předsedou pirátů Ivanem Bartošem kvůli tomu, že existuje vážně podezření že české úřady nedostatečně spolupracují s Evropskou komisí, která vyšetřuje Babišův střet zájmů. Pokud jste se ovšem nedívali na přímý přenos ze sněmovny na ČT24, neměli jste téměř šanci se o tom dozvědět.

Bartoš se Babiše tázal na to, zda existuje z české strany dostatečná ochota poskytnout všechny nutné informace k tomu, aby Evropská komise mohla řízení bez problémů dokončit. Už je jasné, že tomu tak není, což potvrzuje i fakt, že vyšetřování stále neskončilo – mělo k tomu přitom dojít právě ve čtvrtek 25. října.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

A jak se k tomu postavila česká média? Jak je jejich zvykem. Mlčením. Zásadnímu problému se nevěnovala žádná zpravodajská relace na našich hlavních televizích a to včetně veřejnoprávní.

Interpelace si všiml Babišův server iDNES.cz a jeho redaktor Josef Kopecký. Ten ovšem za hlavní věc z celého střetu považoval Babišovo obvinění, že Bartoš chtěl být za hnutí ANO pražským primátorem a „stále má schovanou esemesku“. O skutečných důvodech hádky se dozvídáme až ke konci článku, jako by to nebylo nic důležitého.

Podobně nejprve reagoval deník Blesk, jenže ten se kauze věnuje z jiného pohledu: redaktorka Blesku zjistila, že Babiš zrušil své vystoupení v europarlamentu právě proto, že se bojí nepříjemných otázek. Zpravodajskou roli tak plní bulvární médium.

Zprávu o tom, že české úřady brzdí řízení Evropské komise, vydala Česká tisková kancelář. Je běžné, že téměř všechna média její zpravodajství přebírají. Ovšem kromě deníku FORUM 24 se podle archivu Newton alespoň k převzetí zprávy odhodlaly servery týden.cz, blesk.cz, denik.cz a e15.cz. Žádné komentáře ani slovo v tištěných novinách.

Obrovská ostuda České republiky a jejího premiéra stále trvá. A místo toho, aby se o tom občané dozvídali z nejsilnějších médií, neděje se nic. Právě proto je totiž Babiš kupoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]