Většina opozice postup vlády vůči Rusku chválí, nelíbí se komunistům

Předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman, FORUM 24)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman, FORUM 24

Většina opozičních politických stran chválí postup vlády, která se rozhodla stanovit strop počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. V některých případech se však politici pozastavují nad tím, že Rusové dostali čas na stažení personálu velvyslanectví až do konce května. Sdělili to dnes ČTK. Za chybný a diplomaticky nevhodný označil krok kabinetu předseda komunistů Vojtěch Filip.

Předseda ODS Petr Fiala by pokládal za neodpustitelné, pokud by se ČR zachovala jinak a bezdůvodné vypovězení 20 českých diplomatů ponechala bez reakce. „Je správné, že vláda přijala řešení, které jsme vůči Ruské federaci doporučovali a prosadili v poslanecké sněmovně a z nějž vyplývá, že jsme suverénní stát, pevně zakotvený v NATO a EU,“ sdělil Fiala ČTK. Není však podle něj jasné, proč Rusko dostalo na stažení diplomatů čas do konce května.

FORUM 24 (archiv)

Postup vlády uvítal ve vyjádření zaslaném ČTK i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Jako opozice ho podporujeme a jsme s ním v souladu. Byl to ostatně krok, na kterém se shodla sněmovna i senát,“ připomněl. Také šéf lidovců Marian Jurečka opatření podpořil. „Je to v této situaci nutný postup. Nyní je šance narovnat počty diplomatů a restartovat vzájemné vztahy. Lhůtu pro opuštění našeho území považuji vzhledem k okolnostem za příliš velkorysou,“ napsal ČTK Jurečka.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová krok uvítala. „Po vyhoštění 20 českých diplomatů nebylo na co čekat. Musíme jednat podle toho, že Rusko spáchalo na našem území teroristický útok. Lhůta na vyhoštění ‚diplomatů‘ mi přijde zbytečně dlouhá a přílišné pochopení pro ni nemám. Rusko našim diplomatům dalo pouhých 24 hodin,“ sdělila ČTK.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že vláda zvolila z jeho pohledu jediné možné řešení. „Měli jsme jakýsi den vyčkávání a já bych považoval za vyjádření slabosti, kdybychom nedostáli tomu, co bylo v tom ultimátu formulováno,“ připomněl středeční požadavek české diplomacie, aby Rusko do dnešních 12:00 umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, pokud chtělo předejít dalšímu českému kroku.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by ČR jako suverénní země měla v krizi s protistranou jednat. „Tak jak to dělají i ostatní západní demokratické země. Protože diplomacie se nedělá ultimáty, ale jednáním. Ultimáty nedosáhneme svých cílů, protože ultimátum v diplomacii znamená, že nechceme jednat ani o našich cílech a zájmech,“ uvedl. Pokud nebude v ČR ani Rusku funkční ambasáda a za Česko bude například o plynu či ropě jednat německý velvyslanec, je to špatně, dodal Okamura.

K rozhodnutí vlády je kritický Filip. „Považuji postup české vlády za chybný a diplomaticky nevhodný,“ konstatoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]