Věznění turečtí novináři vyzývají EU: Neustupujte Ankaře, lže!

ŠŠéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Can Dündar (vpravo) a jeho přední redaktor Erdem Gül (vlevo)  (ČTK)

ŠŠéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Can Dündar (vpravo) a jeho přední redaktor Erdem Gül (vlevo) | FOTO: ČTK

Dvojice novinářů zadržených v Turecku kvůli své práci vyzvala před nedělním summitem EU-Turecko Evropskou unii, aby neustupovala v požadavcích na dodržování lidských práv v zemi. Část evropských diplomatů zmírňuje postoj vůči Ankaře, neboť Brusel spoléhá na její pomoc se zvládnutím náporu migrantů, uvedla dnes agentura Reuters.

Moderní špioni nebo dobří novináři

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Can Dündar a jeho přední redaktor Erdem Gül napsali evropským představitelům dopis z věznice Silivri u Istanbulu. Soud nařídil jejich zadržení ve čtvrtek poté, co zveřejnili záběry, které podle nich dokládají, jak turecká tajná služba posílá zbraně do Sýrie. Oba byli obviněni ze špionáže a vyzrazení státního tajemství.

„Rádi bychom také věřili, že vaše touha ukončit tuto krizi nebude překážkou vaší citlivosti k lidským právům a svobodě tisku a projevu jakožto základních hodnot západního světa,“ uvedla dvojice v dopise.

Zadržené podporují tisíce demonstrujících

Evropští lídři doufají, že se jim na nedělním bruselském jednání podaří podepsat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem dohodu, která přispěje ke zmírnění proudu uprchlíků do Evropy.

Proti zadržení novinářů demonstrovaly v zemi v pátek tisíce lidí. Ankaru za tento krok kritizovalo mimo jiné americké velvyslanectví v Turecku nebo komisař pro lidská práva Rady Evropy, podle něhož jde o „další ránu pro svobodu médií v Turecku“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner