Vláda přiznala, že její opatření nefungují, a po dlouhém jednání přijala další omezení. Budou stačit tentokrát? Babišův kabinet tápe a nemá jasný plán, podložený tvrdými daty. Některá jeho nová opatření mohou podle kritiků situaci dokonce zhoršit.
„Opatření, která tu byla v uplynulých čtrnácti dnech, se projevila jen velmi nepatrně,“ oznámil odcházející ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání vlády, které se protáhlo o několik hodin, což svědčí o složitém hledání konsenzu. Toto prohlášení je v přímém rozporu s jeho nedávným televizním projevem, kdy vyzýval občany, aby věřili krokům vlády, která ví, co dělá. Přiznává selhání jím naordinované receptury a vinu klade lidem. Podle jeho slov své aktivity a kontakty neutlumili tolik jako na jaře.
Káže vodu, pije víno
Tyto výhrady sděluje lidem ministr, který porušil vlastní nařízení a sešel se na konspirační schůzce v zavřené restauraci se zákulisním hráčem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Přesto Babiš Faltýnka fakticky neřeší a je vedlejší, jestli kvůli tomu, že je pro něj přes všechny kontroverze nenahraditelný, nebo proto, že na sebe příliš mnoho vědí.
Vláda se potom nemůže divit klesající důvěře obyvatel. Přiznání vlastní neschopnosti v kombinaci s papalášským chováním jí nepomůže. Pokud dnes Prymula nařizuje zákaz nočního vycházení v době, kdy jsou už beztak všechny podniky zavřené, každého musí napadnout souvislost s jeho skandální schůzkou v restauraci Rio’s na Vyšehradě.
Potíž spočívá v tom, že šíbři antisystémového hnutí ANO typu Faltýnka, kteří si navykli pohybovat se mimo systém i v současných poměrech, nejsou nijak postiženi a v klidu proplouvají dál marasmem, který do značné míry způsobila jejich vláda.
Tito „vyvolení“ si vždycky poradí a nadále pojedou podle svých not. Představa, že se bude Faltýnek o důvodu svých nočních schůzek zpovídat policii, což po všech požaduje šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, je úsměvná.
Horší než Izrael a kritizované Švédsko
Už dnes se téměř jisté, že všechny školy včetně prvního stupně základních škol budou zavřené celé týdny. To je v rozporu s tím, co donedávna Prymula razantně a opakovaně vylučoval. Teď to smete jednou větou, že se dosavadní vládní opatření projevila jen velmi nepatrně.
Na to, že vláda jednala tak dlouho, je výsledek jejího úsilí poměrně hubený vzhledem k tomu, že je u nás situace horší než v Izraeli před zavedením tvrdého lockdownu. Z hlediska vývoje úmrtí je mnohonásobně horší i než v kritizovaném Švédsku, které na jaře zvolilo liberálnější strategii.
Kritici lockdownu poukazují na závažné škody na už tak poškozené ekonomice. Nejednoznačný názor panuje i v odborné sféře. Epidemiolog Jiří Beran upozorňuje, že vláda selhala především v ochraně nejrizikovějších skupin seniorů, a pokud sem nenasměruje prvořadou pozornost, nebude mít zavření ekonomiky patřičný efekt.
Vláda však mílovými kroky tímto salámovým způsobem pokus-omyl směřuje k tomu, že jí pravděpodobně nic jiného než předvánoční „dáreček“ v podobě tvrdého lockdownu nezbude, což bude završením její několikaměsíční sebechvalné propagandy.
Omezení prodeje zhorší situaci
Otazníky vyvolává aktuální zákaz prodeje v neděli a omezení provozní doby obchodů. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza oponuje, že toto nařízení zvýší koncentraci lidí, a tím se paradoxně zvyšuje i riziko nákazy covidem-19.
„Logiku by naopak mělo otevírací dobu prodlužovat, aby se počet lidí v obchodech rozložil. Jde o zkušenosti ze zemí, kde toto opatření bylo v minulosti zavedeno, a na které opakovaně upozorňujeme,“ uvedl Prouza. „Je pro nás překvapením, že vláda volí kroky, které mohou mít opačný efekt,“ dodal.
Kvůli zákazu nedělního prodeje se lidé nahrnou víc do obchodů v pátek, sobotu nebo v pondělí. Navíc platí, že Prymula ještě nedávno tvrdil, že nakupování v obchodech není zdrojem nákazy a patří mezi bezpečné aktivity, což platí i pro paradoxně (až na výjimky) zrušené trhy pod širým nebem.
Situace v České republice je vážná a už nyní je jasné, že vláda jarní důvěru větší části veřejnosti promrhala. Ztratila legitimitu vládnout, protože se ani nenamáhá vysvětlovat lidem či opozici, podle jakých dat, modelů a epidemiologických plánů postupuje, zda je má vůbec k dispozici (přišel už někdo?), a pokud ano, jestli je bere dostatečně vážně.
Babišův kabinet je nejtragičtější vládou v polistopadové historii a ke vší smůle projevuje svoji bezradnost a nekompetenci v této mimořádně složité době. Česká republika nakonec zvládne koronakrizi vládě navzdory. Teď jde jen o to, za jakou cenu.