Ví vláda skutečně, co dělá? Některá nová opatření mohou současnou situaci zhoršit

ČTK

Ministr zdravotnictví Roman Prymula a vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Vláda přiznala, že její opatření nefungují, a po dlouhém jednání přijala další omezení. Budou stačit tentokrát? Babišův kabinet tápe a nemá jasný plán, podložený tvrdými daty. Některá jeho nová opatření mohou podle kritiků situaci dokonce zhoršit.

ČTK

„Opatření, která tu byla v uplynulých čtrnácti dnech, se projevila jen velmi nepatrně,“ oznámil odcházející ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání vlády, které se protáhlo o několik hodin, což svědčí o složitém hledání konsenzu. Toto prohlášení je v přímém rozporu s jeho nedávným televizním projevem, kdy vyzýval občany, aby věřili krokům vlády, která ví, co dělá. Přiznává selhání jím naordinované receptury a vinu klade lidem. Podle jeho slov své aktivity a kontakty neutlumili tolik jako na jaře.

Káže vodu, pije víno

Tyto výhrady sděluje lidem ministr, který porušil vlastní nařízení a sešel se na konspirační schůzce v zavřené restauraci se zákulisním hráčem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Přesto Babiš Faltýnka fakticky neřeší a je vedlejší, jestli kvůli tomu, že je pro něj přes všechny kontroverze nenahraditelný, nebo proto, že na sebe příliš mnoho vědí.

Vláda se potom nemůže divit klesající důvěře obyvatel. Přiznání vlastní neschopnosti v kombinaci s papalášským chováním jí nepomůže. Pokud dnes Prymula nařizuje zákaz nočního vycházení v době, kdy jsou už beztak všechny podniky zavřené, každého musí napadnout souvislost s jeho skandální schůzkou v restauraci Rio’s na Vyšehradě.

Potíž spočívá v tom, že šíbři antisystémového hnutí ANO typu Faltýnka, kteří si navykli pohybovat se mimo systém i v současných poměrech, nejsou nijak postiženi a v klidu proplouvají dál marasmem, který do značné míry způsobila jejich vláda.

Tito „vyvolení“ si vždycky poradí a nadále pojedou podle svých not. Představa, že se bude Faltýnek o důvodu svých nočních schůzek zpovídat policii, což po všech požaduje šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, je úsměvná.

Horší než Izrael a kritizované Švédsko

Už dnes se téměř jisté, že všechny školy včetně prvního stupně základních škol budou zavřené celé týdny. To je v rozporu s tím, co donedávna Prymula razantně a opakovaně vylučoval. Teď to smete jednou větou, že se dosavadní vládní opatření projevila jen velmi nepatrně.

archiv

Na to, že vláda jednala tak dlouho, je výsledek jejího úsilí poměrně hubený vzhledem k tomu, že je u nás situace horší než v Izraeli před zavedením tvrdého lockdownu. Z hlediska vývoje úmrtí je mnohonásobně horší i než v kritizovaném Švédsku, které na jaře zvolilo liberálnější strategii.

Kritici lockdownu poukazují na závažné škody na už tak poškozené ekonomice. Nejednoznačný názor panuje i v odborné sféře. Epidemiolog Jiří Beran upozorňuje, že vláda selhala především v ochraně nejrizikovějších skupin seniorů, a pokud sem nenasměruje prvořadou pozornost, nebude mít zavření ekonomiky patřičný efekt.

Vláda však mílovými kroky tímto salámovým způsobem pokus-omyl směřuje k tomu, že jí pravděpodobně nic jiného než předvánoční „dáreček“ v podobě tvrdého lockdownu nezbude, což bude završením její několikaměsíční sebechvalné propagandy.

Omezení prodeje zhorší situaci

Otazníky vyvolává aktuální zákaz prodeje v neděli a omezení provozní doby obchodů. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza oponuje, že toto nařízení zvýší koncentraci lidí, a tím se paradoxně zvyšuje i riziko nákazy covidem-19.

ČTK

„Logiku by naopak mělo otevírací dobu prodlužovat, aby se počet lidí v obchodech rozložil. Jde o zkušenosti ze zemí, kde toto opatření bylo v minulosti zavedeno, a na které opakovaně upozorňujeme,“ uvedl Prouza. „Je pro nás překvapením, že vláda volí kroky, které mohou mít opačný efekt,“ dodal.

Kvůli zákazu nedělního prodeje se lidé nahrnou víc do obchodů v pátek, sobotu nebo v pondělí. Navíc platí, že Prymula ještě nedávno tvrdil, že nakupování v obchodech není zdrojem nákazy a patří mezi bezpečné aktivity, což platí i pro paradoxně (až na výjimky) zrušené trhy pod širým nebem.

Situace v České republice je vážná a už nyní je jasné, že vláda jarní důvěru větší části veřejnosti promrhala. Ztratila legitimitu vládnout, protože se ani nenamáhá vysvětlovat lidem či opozici, podle jakých dat, modelů a epidemiologických plánů postupuje, zda je má vůbec k dispozici (přišel už někdo?), a pokud ano, jestli je bere dostatečně vážně.

Babišův kabinet je nejtragičtější vládou v polistopadové historii a ke vší smůle projevuje svoji bezradnost a nekompetenci v této mimořádně složité době. Česká republika nakonec zvládne koronakrizi vládě navzdory. Teď jde jen o to, za jakou cenu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner