Ví, že by nevyhrál. Babiš se ve svých novinách pomalu vzdává prezidentské kandidatury

Andrej Babiš
 (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš poskytl rozhovor svým Lidovým novinám. Prostor jako vždy využil k útokům na vládu Petra Fialy, ale hlavně pro naznačení toho, že není ani zdaleka jasné, že bude kandidovat na prezidenta. Pravý důvod, tedy špatně vycházející průzkumy, však samozřejmě nepřiznal.

Je dlouhodobě známo, že jak ve veřejných, tak v interních průzkumech veřejného mínění nevychází Babišovi kandidatura, a zejména druhé kolo, vůbec dobře. Je téměř jisté, že s generálem Petrem Pavlem by ve druhém kole prohrál. A to si nemůže dovolit, protože pokud jde o politickou kariéru, byl by to Babišův konec.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Lidové noviny proto zveřejnily jako hlavní sdělení přesně to, co bylo potřeba. Na titulní straně se skví titulek: „Babiš: Premiérská role mi sedí víc“. Jde o sdělení, že předseda hnutí a majitel novin je přece manažer, umí řešit krize (pan redaktor Kamberský nějak pozapomněl na desítky tisíc mrtvých během pandemie covidu-19).

Babiš také nově začal tvrdit, že návrat na premiérské křeslo od něj žádají občané. Zmínil své jízdy po České republice, kde mu prý občané říkají, že chtějí, aby se znovu stal předsedou vlády. To je náhoda, že to začali říkat zrovna v době, kdy průzkumy dopadají tak špatně a kdy se ukazuje, že spanilé jízdy obytňákem nepřinášejí kýžený efekt, že?

Andrej Babiš dobře ví, že prezidentská volba je velký risk. Pokud do tohoto rizika půjde Alena Schillerová nebo Karel Havlíček, není to velký problém. Když prohrají, předseda hnutí ANO je hodí přes palubu tak, jak to dělá s každým.

Je tu navíc další poměrně zásadní potíž – soud v kauze Čapí hnízdo. To je opravdu velká nepříjemnost, která by i některé váhající voliče mohla zviklat a přesvědčit o tom, aby Babišovi svůj hlas nedávali. Obžalovaný prezident, to není totéž jako obžalovaný premiér, hlavně ne v zemi, která z prezidenta málem dělá božského císaře. Zpráva, kterou nám Babišovy noviny posílají, je poměrně průzračná.

(Týdeník FORUM)

Těch padesát procent hlasů, které musí kandidát získat, to je pro Babiše v podstatě nedostižná meta. Neumí dobře česky, nechová se jako prezident, nýbrž často hystericky vybuchuje a útočí na ostatní, nemá nadhled, nemá v sobě prezidentského vůbec nic. Lidé to cítí, proto se mu i přes vynaloženou energii a utracené miliardy nedaří prorazit strop třiceti procent hlasů ve sněmovních volbách.

Ano, Babiš se bojí oznámit kandidaturu a roste pravděpodobnost, že to neudělá. Ví, jak k tomu využít svá média. A pokud náhodou budete sobotní rozhovor v Lidovkách číst, zkuste tam najít nepříjemnou otázku týkající se probíhajícího soudu, u něhož v pátek 16. září proti otci svědčil Andrej Babiš mladší. Budete hledat marně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu fre[email protected]

Související články