Víc policistů na ulicích, míň papírování. Odborníci koalic představili plány

Členové Bezpečnostní rady státu, ministryně obrany Jana Černochová a ministr vnitra Vít Rakušan (David Sedlecký, Jindřich Nosek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Členové Bezpečnostní rady státu, ministryně obrany Jana Černochová a ministr vnitra Vít Rakušan | FOTO: David Sedlecký, Jindřich Nosek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Méně administrativy, větší stabilita, přesun ochránců zákona z kanceláří do terénu, průběžná modernizace vybavení, větší využití nejnovějších technologií. To jsou jen některé z plánů, které s příslušníky bezpečnostních sborů mají experti demokratických koalic SPOLU a Pirátů a STAN. Redakce deníku FORUM 24 se na budoucnost policistů či hasičů ptala předsedy hnutí STAN Víta Rakušana a poslankyně ODS Jany Černochové. Co mají v plánu v tomto citlivém sektoru měnit, se dozvíte na následujících řádcích.

Poslankyně Jana Černochová, která se bezpečnostním otázkám věnuje dlouhodobě, uvedla, že koalice SPOLU se hodlá situaci v policejním sboru věnovat velmi důkladně. „Bezpečnostní sbory, obdobně jako armáda, potřebují předvídatelný finanční rámec a stabilitu, včetně té personální. To je naprosto klíčové. Z tohoto důvodu zpracujeme Bílou knihu Policie ČR, která navrhne, jak zdrojově, materiálně, personálně a organizačně stabilizovat policejní sbory a jak je zbavit nadbytečné a byrokratické agendy. Znovu zřídíme úřad pro vyzbrojování, díky němuž dostaneme pod kontrolu vojenské akvizice, ale zároveň tím bude možné pořizovat nové vybavení pro různé bezpečnostní složky, a tak budeme nakupovat efektivněji,“ nastínila Černochová, která je i předsedkyní sněmovního výboru pro obranu.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Je podle ní důležité vrátit práci u policie a dalších bezpečnostních sborů prestiž. „Musí se vyhodnotit, kde jsou největší rezervy v rámci přebujelého systému. Nejsem přesvědčená, že potřebujeme takový počet policistů, jako máme dnes, protože když dojde k eliminaci nadbytečné administrace a určení toho, jaké agendy například mohou dělat civilní zaměstnanci, a nikoliv policisté v uniformách, najdeme rezervy,“ je přesvědčená Černochová. Zmiňuje rezervy nejen finanční, ale také časové a personální. Ušetřený čas pak podle ní policisté mohou trávit aktivně v ulicích měst namísto vyřizováním papírů v kancelářích. Budou tak prý mít také více času na prevenci.

„Víte, jednou z motivací pro vstup k policii je spokojený policista, který je zkušený a má už něco odslouženo. Není neustále demotivován, má kvalitní výstroj a prostor kvalitně dělat svou práci. Bohužel v poslední dekádě bezpečnostní sbory opouštějí právě ti zkušení, a to většinou kvůli nesmyslným systematickým změnám, byrokracii a nemožnosti se věnovat pravé policejní práci. Poslední kapkou bylo pro mnohé i zavedení nelogických náborových příspěvků a pseudostabilizačních příspěvků. To je zapotřebí změnit,“ má jasno Černochová.

Pomoct podle ní může i zřízení společné databáze zájemců o službu v ozbrojených silách a bezpečnostních sborech, po níž podle svých slov Černochová dlouhodobě volá. „Ten, kdo chce sloužit České republice a z nějakého důvodu není vhodný pro službu v armádě, bude třeba přesně ten typ člověka, kterého naopak hledá policie, vězeňská služba či hasiči,“ přibližuje nápad poslankyně ODS.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Obdobně, jako je tomu v případě policie, je i u investic do Hasičského záchranného sboru ČR, který je pilířem integrovaného záchranného systému, důležitá předvídatelnost a znalost toho, co potřebuje. A to i s přihlédnutím k různorodosti jednotlivých krajů, které se potýkají s rozdílnými typy rizik. I zde je nutná revize, aby se nestalo, že jedno krajské ředitelství bude mít nadbytek věcí, které ani nepotřebuje, a bude je v případě krize složitě přepravovat a půjčovat na druhou stranu republiky. Samozřejmě nehodláme opomíjet ani další rozvoj a zlepšování vybavení a zabezpečení dobrovolných hasičských sborů,“ zmínila závěrem Černochová.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který je v koalici s Piráty jedním z expertů na oblast vnitra, se o problematice bezpečnostních složek pro portál FORUM 24 rozhovořil velmi obsáhle, hned na začátek se ale ohradil proti některým mýtům, které podle něj kolují. „Nikdy jsme v programu neměli, že budeme rušit výsluhy. Jak poslanci Pirátů, tak poslanci Starostů v bezpečnostním výboru naopak byli proti návrhu komunistického bývalého policisty, SNBáka Ondráčka, který chtěl, aby se nezapočítávaly do výsluh třeba zahraniční stáže, studium a podobně. My jsme naopak říkali: ‚To je součást dalšího vzdělávání, to patří k moderním policistům, nechme to tam.‘ Výsluhy by stoprocentně zůstaly,“ ujišťuje Rakušan.

Stejně tak se ohradil proti slovům současného ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), že koalice bude snižovat platy policistů. „Bude docházet k normální zákonné valorizaci a nebudeme snižovat platy policistů, hasičů ani dalších lidí, kteří jsou zodpovědní za naši bezpečnost,“ vymezil se předseda hnutí STAN. Stejně jako Černochová si Rakušan myslí, že velice důležité je v policejní práci omezit papírování, třeba i s pomocí moderních technologií.

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie (ČTK)

„Já vám dám drobný příklad z praxe. Dopravní nehoda. Protokol, který tam musí vykreslit policista tužkou přes nějaký kopírák, přesně napsat schéma. Tohle mu zabere na místě – pokud je to složitější případ – třeba hodinu, hodinu a čtvrt. Jsou moderní programy, někteří příslušníci už je používají, které vám tuto agendu zkrátí na čtvrt hodiny, dvacet minut. Ten policista ušetří tři čtvrtě hodiny, kdy může dělat práci, která je i jemu sympatičtější a bližší. Práci, kvůli které do téhle profese šel. To znamená práci, kde bude opravdu někoho chránit a někomu pomáhat. Ne jenom vyplňovat administrativu. Tohle znechutí obrovský počet mladých holek a kluků, kteří jdou k policii,“ má jasno Rakušan.

Jinak by řešil i nákup policejní techniky, obří zakázky nepovažuje za optimální. Lepší je podle něj model průběžný. „Když se vyfotíte před třemi stovkami octavií, které houkají, je z toho hezká PR fotka, ale mnohem lepší je ty nákupy standardizovaně dělat průběžně, protože technika prostě zastarává a pak vás to nutí k nějakým megainvesticím v určitých časových cyklech. A protože se často šetří, tak se to posouvá a posouvá,“ povzdechl si předseda hnutí STAN. 

Řešit chce Rakušan také odměny, které muži a ženy zákona za svoji práci dostávají. Jestli statistika jejich osobního ohodnocení odpovídá tomu, kolik peněz dostávají policisté „dole“. „Kolik z toho zůstává na policejních ředitelstvích, prezidiu a kolik reálně mají šéfové okresů pro své policisty na odměny, aby je mohli nějakým způsobem motivovat. Protože doba, kdy mladého kluka bude motivovat to, že bude mít někdy na konci své kariéry výsluhy, je dávno pryč. Mladí lidé uvažují v mnohem krátkodobějších perspektivách,“ tvrdí Rakušan.

Zároveň je prý zklamaný z toho, že současná vláda nedokázala připravit reformu policie. „To je výzva pro každého, kdo tam nastoupí a kdo nemá za sebou žádné lobbistické tlaky jakýchkoli struktur – což si troufám říct, že já osobně jsem – podívat se na to věcně a tak, aby policisté mohli pracovat na těch nejzávažnějších zločinech bez jakéhokoli politického tlaku. To znamená vymanit to z nějaké hierarchie, kde by třeba hrozilo, že vám někdo nahlíží do spisu jenom proto, že má nějakou vrcholnou funkci v policii a může to dostávat do politických
kruhů,“ přibližuje svoji vizi Rakušan. Policisté, kteří řeší hospodářskou kriminalitu či korupci, podle něj musejí být maximálně nezávislí.

„Reforma měla být do voleb, ale potom najednou začali říkat, že by se policie stala předvolebním tématem, tak to nechali až na tu další vládu. Už to ale dávno mohlo být, protože spousta elitních policistů – těch nejlepších v téhle zemi – kteří ani nemají tendenci jít někam do politiky a zakládat si novou stranu a opravdu chtějí řešit kriminalitu, baví je to a jsou na to machři, tak jenom čekají, jestli v té uniformě zůstanou a nebo budou vydělávat třikrát víc v soukromém sektoru jako bezpečnostní analytici. Čekají, jak to dopadne s reformou policie. Jestli budou mít – pardon, že použiji klišé – klid na práci. Tohle musíme přeci zaručit,“ zdůraznil předseda hnutí STAN.

Odměňování se podle něj samozřejmě týká i hasičů, které považuje za jedny z nejlepších na světě. Vysoce přitom hodnotí i hasiče dobrovolné.  „Takže motivovat, zaplnit uprázdněná tabulková místa, aby chlapi nebyli přetížení, a samozřejmě jim ukázat to, že si jich tenhle stát váží, protože je potřebuje,“ zmínil Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články