Více než dva tisíce lidí žádají konec Xavera Veselého v Radě ČT

Lubomír Xaver Veselý  (repro YouTube)

Lubomír Xaver Veselý | FOTO: repro YouTube

Lubomír Xaver Veselý ve svém videu zveřejněném v červnu vulgárně urážel novinářku. Na jeho počin zareagoval Jiří X. Doležal, který zveřejnil petici se vzkazem poslancům a poslankyním o tom, že by měl Veselý kvůli vulgaritě skončit. Svůj souhlas daly podpisem najevo již více než dva tisíce lidí.

Text Doležal nazval „Petice za odvolání pana Luboše Xavera Veselého z funkce radního Rady ČT pro vulgárnost k ženě“. Připomíná v něm, jaká slova Veselý použil a také jeho výzvu k násilí: „Johana Hovorková, pamatujte si to jméno! Až uslyšíte, že má besedu ve škole, kam chodí vaše dítě, jděte tam a žeňte ji svinským krokem.“

Podle Doležala Veselého chování nelze tolerovat. „Osoba v takto exponované pozici musí znát a zvládat alespoň základní prvky etiky a etikety. Pan Bc. Veselý však nyní v médiích prokázal, že buď elementární etiku a etiketu, či jenom běžnou slušnost, nezná, nebo nezvládá své emoce. Rozhodně však vyřkl takové vulgarity na adresu ženy, že není způsobilý vykonávat funkci člena Rady,“ píše se v textu petice.

„Funkcí Rady mimo jiné je hájit veřejný prostor a vysílání ČT před sprostotou. Bc. Veselý nedokáže vulgarismy na adresu ženy potlačit ani sám ve svém vlastním projevu. Proto samozřejmě nemůže rozpoznat případný vulgární či urážlivý obsah ani ve vysílání ČT. Proto Vás tímto jako občan ČR a volič žádám o odvolání pana Bc. Lubomíra Veselého z funkce člena Rady České televize,“ připomíná Doležal.

Jiří X. Doležal, který v loňském roce po osmadvaceti letech opustil týdeník Reflex, hodlá podpisy předat odpovědným osobám přímo v poslanecké sněmovně 12. července, tedy měsíc poté, co Veselý zveřejnil své video.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]