Viděl jsem přicházet smrt, říká po děsivé nehodě pilot formule 1 Grosjean

Romain Grosjean v nemocnici  (IG @grosjeanromain)

Romain Grosjean v nemocnici | FOTO: IG @grosjeanromain

Velká cena Bahrajnu se mohla stát dalším ze závodů, které se zapíší do dějin formule 1 vinou tragické události. Havárie Romaina Grosjeana totiž vypadala skutečně děsivě a pilota stáje Haas zachránilo několik důležitých faktorů. Deník The Sun popsal pocity ženevského rodáka.

Pilot s francouzským pasem naboural v Bahrajnu v rychlosti 140 km/h a jeho monopost se rozpůlil. Formule začala hořet a zdálo se, že je Grosjean v autě zaklíněný. Rychlý zásah záchranáře společně s novým letošním oblekem a systémem „halo“ však zabránily nejhoršímu. 

(zdroj: IG @grosjeanromain)

Čtyřiatřicetiletý pilot později v nemocnici vzpomínal na hrůzný zážitek. Své vysvobození z hořícího automobilu označuje jako druhé narození. „Nevím, jestli existují zázraky, ale každopádně bych řekl, že ještě nebyl můj čas,“ myslí si Grosjean. „Viděl jsem přicházet smrt, neměl jsem jinou možnost, než se dostat pryč,“ dodává.

Závodník se také svěřil s tím, co mu běželo hlavou v momentě, kdy začala jeho formule hořet. „Myslel jsem na spoustu věcí, včetně Nikiho Laudy, a myslel jsem si, že není možné skončit takhle, ne teď. Nemohl jsem svůj příběh ve formuli 1 ukončit takhle,“ říká Grosjean.

Svůj velký vděk vyjádřil i na instagramu, kam umístil video z hrozivě vypadající nehody. „Podívejte se na akci Iana Robertse. Řekl jsem mu, že je hrdina, šel do ohně, jak jen mohl, aby mě zachránil,“ píše pilot na sociální síti. 

Závodník již rehabilituje. (zdroj: IG @grosjeanromain)

„Je to také okamžik, kdy jsem si uvědomil, že budu žít. Ano, spálil jsem se, a ano, bylo to bolestivé, ale to není nic ve srovnání s úlevou, kterou jsem cítil, jakmile jsem mohl vstát. Cítil jsem, jak mě Ianovy ruce táhnou přes bariéru, a věděl jsem, že jsem v bezpečí,“ dodává s tím, že si vzpomíná na každou vteřinu a uvědomuje si, že život už nikdy nebude stejný.

V nemocnici začíná Grosjean s rehabilitací a už myslí na svůj návrat do kokpitu. „Je potřeba vrátit se do auta, pokud to bude možné, tak v Abú Dhabí. Svůj příběh ve formuli 1 chci dokončit jiným způsobem,“ cituje závodníka The Sun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]