VIDEO: Amerika prý útočí na Asadovy vojáky, Putin ji kritizuje

Eric Drooker

Syrská vláda oznámila, že při spojeneckém náletu byli usmrceni tři její vojáci, koalice pod vedením Spojených států ale odpovědnost za útok odmítá. Syrská diplomacie uvedla, že rakety zasáhly vojenský tábor v provincii Dajr az-Zaur, kterou mají z velké části pod kontrolou radikálové z hnutí Islámský stát. Podle Damašku jde o nepřátelský čin. Americký vojenský zdroj agentuře AP sdělil, že za útokem nestojí Spojené státy, nýbrž Rusko. Takzvaná „studená válka“ se po letech opět začíná přiostřovat a mohlo by dojít na ozbrojený konflikt, o kterém hovořil již na začátku roku ruský prezident Putin.

Syrští opoziční aktivisté informovali také o dalších obětech údajně spojeneckých náletů, na severovýchodě Sýrie prý přišlo o život nejméně 26 civilistů.

Američané útok odmítají, byli jinde

Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že čtyři letadla v neděli večer na tábor zaútočila devíti raketami. Útok si vyžádal tři mrtvé a 13 zraněných a bylo při něm prý zničeno několik vojenských aut a sklad zbraní.

Mluvčí koaličních jednotek Steve Warren řekl, že koalice ví o informacích, které se objevily ve sdělovacích prostředcích. „Neútočili jsme v té oblasti, ale asi 55 kilometrů od ní. Útočili jsme na ropné vrty a nebyli tam žádní lidé. To je jediný útok, který jsme v neděli v Dajr az-Zauru vedli,“ řekl.

Vzájemné obviňování

Koalice bombarduje v Sýrii radikály déle než rok. Větší část východní provincie Dajr az-Zaur ovládají bojovníci IS a pozice jejich hnutí jsou častým terčem útoků. Pro IS je tato provincie důležitou spojnicí mezi jeho hlavním sídlem v západněji ležící provincii Rakka a pozicemi IS v Iráku. V Dajr az-Zauru se nacházejí také ropná pole, což je pro IS důležitý zdroj příjmů.

Od konce září zahájilo leteckou kampaň v Sýrii i Rusko. Moskva tvrdí, že bombarduje cíle islamistů, podle Západu ale její nálety míří i na pozice dalších povstalců včetně těch, které podporuje Západ. Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou a netají se tím, že podporují prezidenta Bašára Asada.

Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, informovali také o dalších náletech údajně spojeneckých letounů. Údery prý usmrtily u vesnice na severovýchodě Sýrie 26 civilistů včetně sedmi dětí a čtyř žen. Oblast měli ještě nedávno pod kontrolou islamisté, v listopadu ji ale za podpory koaličních náletů dobyly kurdské a arabské povstalecké skupiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]