VIDEO: Babiš měl svých 14 minut slávy v turecké televizi

TRT, Youtube screenshot

Skutečně není šance, že by odstoupil?, ptá se moderátor turecké televize TRT | FOTO: TRT, Youtube screenshot

Turci si zřejmě všimli, jaké hospodářství to Andrej Babiš zavádí v České republice a věnovali mu bezmála čtvrthodinu televizního vysílání.

Už anotace k Babišovu tureckému televiznímu okénku prozrazuje pečlivé studium českých reálií: „Český ministerský předseda Andrej Babiš čelí snad největšímu ohrožení ve funkci. Minulý měsíc v Praze protestovalo čtvrt milionu lidí, kteří požadovali jeho rezignaci. Poté opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Nyní sociální demokraté hrozí ukončením koaliční spolupráce. Bude tedy tento obchodník a miliardář, který vstoupil do politiky, nucený odejít?,“ ptá se turecká státní televize TRT World v pořadu The Newsmakers.

TRT, YT screenshot

„Skutečně není šance, že by odstoupil?“, ptá se moderátor experta Víta Novotného ze Střediska evropských studií Wilfrieda Martense (nadace spojené s evropskými konzervativními a křesťanskými stranami). Analytik pak v pořadu popisuje aktuální poměry v české Poslanecké sněmovně a odhaduje, že šance na Babišovo odstoupení „se blíží nule“.

TRT YT screenshot

Martin Michelot a detailní záběr z české demonstrace

V rozhovoru, na nějž upozornil novinář Filip Horký, padá také příměr současných demonstrací k těm před rokem 1989 a Novotný vysvětluje, že zatímco před listopadem Češi demonstrovali proti celému režimu, současná protestní shromáždění se vymezují proti konkrétní vládě a premiérovi.

„Češi mají dost porušování práva, a ani justice se už nezdá být nezávislá. Babiš všechny tyto problémy symbolizuje a ztělesňuje,“ vysvětluje důvody, pro které statisíce lidí demonstrovaly, francouzský analytik Martin Michelot z pražského Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM – think tanku zaměřeného na evropskou integraci. „Babiš je velice agresivní osobnost,“ popisuje aktuální český problém.

Michelot také ozřejmil Zemanovu zásluhu na Babišově setrvávání ve funkci. „Prezident Zeman by mohl umožnit předčasné volby, ale protože spolu Babiš se Zemanem zjevně uzavřeli jakýsi pakt o neútočení, udělá to leda ve chvíli, kdy by měl Babiš naději, že si v nich polepší.

TRT, YT

Vpravo Vít Novotný a Martin Michelot v rozhovoru pro tureckou televizi

Michelot odmítl srovnávat Babiše s Orbánem, jak jej v jednu chvíli žádal moderátor, konstatoval nicméně, že jsou přátelé. Souznění Babiše s Orbánem vysvětlil poukazem na to, že ho za téměř rok, kdy se Babiš marně pokoušel sestavit vládu, nenavštívil jediný evropský státník, aby Babišovi dodal legitimitu.

„Skutečně není šance, že by odstoupil?“, zeptal se v jednu chvíli moderátor, ale ani jeden z hostů mu na to nedokázal kladně odpovědět.

Televizi TRT provozuje turecká vláda a nejedná se tedy o relevantní zdroj informací o její politice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner