Situaci okolo Čapího hnízda a především údajný podvod Andreje Babiše na eurodotacích, sleduje i prezidentský kandidát Michal Horáček. Podle jeho názoru je na samotném předsedovi hnutí ANO, zda bude natolik kultivovaný, aby se neucházel o post premiéra. Sám Horáček by ho jako hlava státu předsedou vlády jmenoval. Důvody vysvětlil v rozhovoru pro FORUM 24.

Detailně se o Čapí hnízdo Horáček zatím nezajímal, ale problém sleduje. „O celé kauze vím jen to, co se dozvím od novinářů. Nicméně, je to mimořádná věc, aby lídr politické strany mohl být obviněn z takového, zjevně velmi závažného činu,“ myslí si prezidentský kandidát. „To jistě na nejbližší týdny, měsíce a možná i léta bude mít velký význam pro celou naši politickou scénu,“ dodává.

V tom, zda by jako prezident nyní Andreje Babiše jmenoval předsedou vlády, má jasno. „Bez ohledu na to, co si o tom soukromě myslím, ano. Jmenoval bych ho, protože prezident ani nemá jinou možnost,“ upozorňuje známý textař. „Musí ho jmenovat, protože žijeme v právním státě a každý člověk, který není odsouzený, je považován za nevinného. A to musíme držet, za každou cenu,“ uvedl Horáček pro FORUM 24.

Tím ovšem jeden z kandidátů na Hrad své vysvětlení nezakončil. „Pak je ale ještě druhá věc, která je nepsaná a řeknu to jako kulturní antropolog. Je tady soubor nepsaných pravidel,“ říká Horáček. „Tam je dobrou zvyklostí, že lidé, se kterými se pojí tak vážné podezření, přestanou do doby, než se vše vyřeší, v politice fungovat. Na dotyčném je, aby zvážil, zda je kultivovaný a je dobré pro náš veřejný prostor, aby se o takovou funkci ucházel. Je to na něm,“ tvrdí Horáček.

Sám prý nemá důvod jakkoliv Babišovi nadržovat. Nemají totiž žádný vztah. „Jednou jsme se viděli, asi před šesti lety, po premiéře v divadle a to je všechno. Vyměnili jsme si spolu pár slov. Nemám důvod s ním vcházet v nějaké styky,“ vysvětlil Michal Horáček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora