Video: Česká europoslankyně na dovolené natočila Rusy, jak si posouvají plot do Gruzie

Europoslankyně Markéta Gregorová se na dovolené stala svědkyní další ruské krádeže gruzínského území (Screenshot, FB Markéty Gregorové)

Europoslankyně Markéta Gregorová se na dovolené stala svědkyní další ruské krádeže gruzínského území | FOTO: Screenshot, FB Markéty Gregorové

Rusové si opět jednou posunuli hranice do Gruzie a europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) o tom z dovolené podává svědectví. Video níže:

Zveřejnil(a) Markétka Gregorová dne Pondělí 19. srpna 2019

„Byla jsem tu na dovolené, trošku se tu začíná vyhrocovat situace ohledně gruzínsko-ruských hranic,“ uvádí své video z Cchinvalského regionu „Někdo to zná jako Jižní Osetii, je to území okupované Ruskem,“ doplňuje základní reálie, zatímco její telefon zachycuje promenující se ruské vojáky s dalekohledem.

(Revue FORUM)

Sedmého srpna na výročí rusko-gruzínské války si Rusko o přibližně sto metrů posunulo plot hlouběji do území Gruzie, přičemž zabavili i některé domy, které chce ruská vláda od jejich majitelů odkoupit, zároveň ale okupanti podle Gregorové zadrželi a uvěznili osm lidí. „Začínají si dovolovat víc a víc,“ zhodnotila počínání ruského agresora česká europoslankyně.

Jak dále na místě zjistila, tentokrát jde Rusům o zásobárnu vody pro pět vesnic. Rusové ji podle místních chtějí dostat pod svou kontrolu, aby jim mohli kdykoli zavřít přítok. Gregorová přislíbila, že o tomto incidentu podá zprávu Zahraničnímu výboru Evropského parlamentu.

„Měla by se k tomu vyjádřit mezinárodní komunita. Gruzie je opomíjená, Rusko tu zkouší, co vše si ještě může dovolit,“ zhodnocuje situaci Gregorová. „Je důležité jim říci, kde mají tu hranici, jinak ji budou překračovat – tak abychom (jednoho dne) nebyli překvapeni, kam až došli,“ uzavírá.

Archiv Levana Kharbedii

Student práv z Tbilisi Levan Kharbedia

Rusko plot mezinárodně neuznané hranice okupovaného území posunuje dál do Gruzie od roku 2012, přičemž okupuje už několik gruzínských vesnic. „Z těchto okupovaných oblastí k nám přichází čím dál víc uprchlíků,“ popisuje serveru Forum24 student práv z gruzínské metropole Tbilisi Levan Kharbedia. „Separatistický režim před několika dny unesl osm mladých Gruzínců na cestě do kostela. Ruští vojáci je zadrželi a odvezli na okupované území. Teď za ně požadují peníze,“ upřesnil také okolnosti Gregorovou zmíněného incidentu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner