Video: čeští policisté odjíždějí do Maďarska chránit Schengen

Eric Drooker

Padesátka českých policistů dnes odjela do Maďarska, kde budou pomáhat střežit schengenské hranice. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Kolona vyjela ze dvora Policejní akademie v Praze 4-Lhotce, kde se s nimi rozloučili i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Mise vyjde českou stranu na zhruba deset milionů korun. V pondělí by pak měla vláda rozhodnout o možném vyslání další dvacítky policistů do Slovinska.

Na misi se přihlásilo 400 policistů z celé České republiky, ze kterých byla vybrána konečná padesátka. „Jeden z požadavků byla samozřejmě jazyková vybavenost, také zkušenosti s mezinárodní problematikou. Ti policisté dnes jedou v podstatě do neznáma, protože to je první mise tohoto typu,“ řekl Tuhý.

Ostrý nástup do služby začne policistům v pátek 30. října. „V jednotce jsou zastoupeni policisté z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale také policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. Máme zde specialisty na vyhledávání a ověřování dokladů, máme v jednotce i mediky,“ řekl velitel jednotky Marek Hruška.

Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Čeští policisté pak budou podřízeni velení maďarských kolegů. „Jejich úkolem je ochrana veřejného pořádku a ochrana státní hranice. My budeme samozřejmě jen doprovodným efektem pro celou ochranu, vše bude probíhat v koordinaci maďarských policistů,“ řekl Tuhý. Konkrétně budou policisté v oblasti nedaleko města Szeged.

Česko vyšle v nejbližší době 20 policistů k hlídání hranic do Slovinska. V balkánské zemi mají být do poloviny prosince. O vyslání rozhodl Chovanec, stojí v materiálu, který v pondělí projedná vláda.

Eric Drooker

„Účelem této společné operace má být pomoc slovinské policii při řešení přílivu migrantů zejména udržováním veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti a prevencí trestné činnosti, a to také pomocí hlídek na vnější schengenské hranici,“ píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.

V Maďarsku působí přes dvě desítky českých vojáků. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330.000 migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté, co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.

Zde je video nasdílené od Týdeníku Policie:

Odjezd kolony do Maďarska. Šťastnou cestu všem!

Posted by Týdeník Policie on 29. říjen 2015

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner