Padesátka českých policistů dnes odjela do Maďarska, kde budou pomáhat střežit schengenské hranice. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Kolona vyjela ze dvora Policejní akademie v Praze 4-Lhotce, kde se s nimi rozloučili i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Mise vyjde českou stranu na zhruba deset milionů korun. V pondělí by pak měla vláda rozhodnout o možném vyslání další dvacítky policistů do Slovinska.
Na misi se přihlásilo 400 policistů z celé České republiky, ze kterých byla vybrána konečná padesátka. „Jeden z požadavků byla samozřejmě jazyková vybavenost, také zkušenosti s mezinárodní problematikou. Ti policisté dnes jedou v podstatě do neznáma, protože to je první mise tohoto typu,“ řekl Tuhý.
Ostrý nástup do služby začne policistům v pátek 30. října. „V jednotce jsou zastoupeni policisté z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale také policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. Máme zde specialisty na vyhledávání a ověřování dokladů, máme v jednotce i mediky,“ řekl velitel jednotky Marek Hruška.
Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Čeští policisté pak budou podřízeni velení maďarských kolegů. „Jejich úkolem je ochrana veřejného pořádku a ochrana státní hranice. My budeme samozřejmě jen doprovodným efektem pro celou ochranu, vše bude probíhat v koordinaci maďarských policistů,“ řekl Tuhý. Konkrétně budou policisté v oblasti nedaleko města Szeged.
Česko vyšle v nejbližší době 20 policistů k hlídání hranic do Slovinska. V balkánské zemi mají být do poloviny prosince. O vyslání rozhodl Chovanec, stojí v materiálu, který v pondělí projedná vláda.

Zelení chtěli, aby Zeman ocenil dobrovolníky. Ten to odmítl
Strana zelených (SZ) odeslala před týdnem prezidentu Zemanovi otevřený dopis, ve kterém ho žádala, aby při příležitosti udílení státních ...
číst článek »„Účelem této společné operace má být pomoc slovinské policii při řešení přílivu migrantů zejména udržováním veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti a prevencí trestné činnosti, a to také pomocí hlídek na vnější schengenské hranici,“ píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.
V Maďarsku působí přes dvě desítky českých vojáků. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.
Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330.000 migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté, co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.
Zde je video nasdílené od Týdeníku Policie:
Odjezd kolony do Maďarska. Šťastnou cestu všem!
Posted by Týdeník Policie on 29. říjen 2015