VIDEO: Chci spravedlnost, už toho mám dost. Andrej Babiš ml. varuje před svým otcem

AUTOR: Pavel Šafr

Andrej Babiš mladší poskytl reportérům deníku FORUM 24 ve švýcarském Curychu poměrně osobní rozhovor. Dorazil ze Ženevy, kde dlouhodobě žije s matkou, hovořil o svých plánech do budoucna a otevřeně odpovídal na všechny otázky, které dostal. Nutno říci, že jako jediný z nás si přivezl deštník a kabát, protože se předem podíval, že přijde déšť a bouřka. Ačkoli pro něj samotného není situace jednoduchá, rozhodl se také svá slova zveřejnit, a to včetně svého varování Čechů jak před jeho otcem, předsedou vlády Andrejem Babišem, tak i před premiérovým spojencem Milošem Zemanem. Vše, co v tomto rozhovoru zaznělo, Andrej Babiš mladší autorizoval.

Andreji, co v poslední době děláte?

Jsem aktivní na sociálních sítích. Moje kauza je právnická i zdravotní záležitost. Spojuji se s lidmi a dělám maximum, aby nepraskla bublina toho, že jsem teď zmedializovaný v České republice. Byl jsem v iRozhlase, předtím na Seznamu a teď u vás v deníku FORUM 24. To nedělám, abych se ukazoval. Já mám jasný cíl. Chci si napravit život.

Andrej Babiš ml. paroduje otce (Pavel Šafr / FORUM 24)

Co to znamená napravit život? Co byste chtěl?

Chci spravedlnost. Dozvěděl jsem se hodně detailů, které jsem si neuvědomoval, co se stalo kolem doktorky Protopopové a doktora Höschla a Národního ústavu duševního zdraví. Co udělala policie, co udělal soud v Havlíčkově Brodě, justice a všechny tyto elementy kolem mojí kauzy. Já chci prostě spravedlnost, mám už toho dost. Něco se musí stát.

Spravedlnost v jakém smyslu? Chcete, aby veřejnost věděla, že váš otec vás zneužil v kauze Čapí hnízdo?

Doufám, že to už ví každý člověk v České republice. Vyžaduji a budu právnicky vyžadovat reparace. Chci nápravu falešné diagnózy, kterou mi udělala doktorka Protopopová. Nechci mít žádnou diagnózu schizofrenika, nechci jako člověk, který je svéprávný a umí se chovat ve společnosti, mít co do činění s psychiatrem. Nechci chodit k žádnému psychiatrovi, brát léky, které nepotřebuji, a všechno chci v mém životě napravit. A také při tom pomoci České republice, protože je to tam skandální. Od toho, co se stalo mně, i tím, co se děje teď.

Vy byste chtěl varovat před vaším otcem?

O tom jsme si povídali, než jsme tohle začali natáčet. Ano, chci. Je to absolutně jasné. Já někdy váhám, když mluvím o mém otci, jsou tam stále nějaké… je to psychologicky těžké…

Je to prostě váš táta.

O takové zrůdě, jako je on. Někdy mě to chytne, zaváhám a neřeknu, jak věci jsou. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Máte obavy o vývoj v České republice?

Absolutně. Máte transfobního prezidenta, který nepromýšlí, co říká. Máte ostudu za premiéra, trestně stíhaného, kterým se zaobíral europarlament. On je natolik stupidní a zoufalý, že se ještě obrátí proti Evropské unii a říká jim, že jsou zbyteční. Vím, že si někteří lidé myslí, že nemám jako Slovák, který ještě bydlí ve Švýcarsku, nárok plést se do české politiky. Ale já se omlouvám, můj život se stal součástí české politiky poté, co se stal Krym. Já jsem si tohleto nevybral, to se prostě stalo.

Jaké to je jmenovat se Andrej Babiš?

Jaké to je jmenovat se Andrej Babiš? Je to smutné. 

Je vám těžko?

Těžko? Víte, kdybych mohl, rád bych ho vygumoval z historie. Ale to nemůžu. Když jsem byl mladší, chtěl jsem něco dokázat, vystudovat, aby se ze mě něco stalo. Lidi si myslí, že se chci mému otci pomstít. Ale on si zaslouží… Já si zasloužím spravedlnost a ta moje spravedlnost automaticky je jeho karma. To by bylo jeho potrestání. I když se mu nechci mstít, chtěl bych spravedlnost. Jestli se ho to dotkne a bude mít následky, je mi to absolutně jedno. Jemu bylo jedno, co je se mnou. Když jsem potřeboval jeho pomoc, tak se na mě vykašlal. Nechal mě na psychiatrii s Protopopovými. A zapletl mě do toho Čapího hnízda.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Zlobíte se na něj?

Jestli se na něho zlobím? Vím, co je to za šmejda, a vím, čeho je schopen. Já se na něho nezlobím, budu to řešit právnicky. Může ignorovat moje projevy v médiích, jak chce. Může dělat mrtvého brouka a hrát, že se nic neděje, se svým prezidentem, transfobním primitivem. Většina republiky si přeje, aby zmizel. Stejně tak i můj otec. Bylo by dobré, kdyby prodal svoje firmy a šel do p*dele, s prominutím. Protože má problém, vlastní média a ta média logicky neúkoloval, to se nikdy nestalo, to není zdokumentované. Ať se s prominutím váš prezident a můj otec už někam přestěhují. Následky přijdou. Nenechám si líbit to, co se mi stalo.

Přepis rozhovoru byl redakčně upraven.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]