VIDEO: Chovanec děkuje Jančurovi za reklamu na jeho autobusech

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) si velmi váží toho, že mu podnikatel Radim Jančura poskytl před volbami zdarma plochu na svých autobusech. Říká to na videu, které dnes zveřejnil na twitteru v reakci na Jančurovu kampaň, v níž podnikatel nechal polepit desítky svých autobusů Chovancovou velkou fotografií a zveřejnil na nich i telefonní čísla Chovance a premiéra Bohuslava Sobotky s výzvou, aby jim lidé slušně napsali, co si myslí o reorganizaci policie.

„Vážený a milý pane Jančuro. Když jste před téměř třemi lety poskytl zdarma reklamní plochy na svých žlutých autobusech dalšímu miliardáři, panu Andreji Babišovi, netušil jsem, že se stejné cti letos dostane i mně,“ uvedl Chovanec. „Děkuji. Lidi mám rád a jejich názory si velmi rád přečtu,“ podotkl ke zveřejnění svého telefonního čísla.

V další části videa ministr vnitra mluví o společných rysech Jančurova a Babišova podnikání a chování. „Když si vzpomenu na ty sprosťárny na koaličních radách nebo Bezpečnostní radě státu, anebo na esemesky, které jste mi před několika dny posílal, tak je to jasné. Ze mě prostě miliardář nikdy nebude,“ říká Chovanec. Dodává, že z něj bude snad jen „slušný politik z Plzně“.

„Odkud já ten příběh znám. No asi z koalice,“ říká Chovanec k tomu, že Jančura podle něj před lety říkal, že chce podnikat bez dotací, a dnes si o něm čte, že se o dotace uchází a dokonce na nich vydělává. S poukazem na Jančurovy žluté autobusy a vlaky a žluté lány řepky, která roste i pro Babišovy dotace, odmítá návrat „žluté policie“. Stojí přitom vedle policejního auta komunistické Veřejné bezpečnosti.

„My nechceme žlutý svět, my chceme svět barevný,“ dodává Chovanec. Video uzavírá fotografie, na níž si Jančura potřásá rukou se šéfem slovenské krajně pravicové strany Marianem Kotlebou.

Na zadní části některých Jančurových autobusů je vedle Chovancovy fotografie nápis Langer II., který odkazuje na bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera, a heslo „ČSSD ve stopách ODS“. Jančura uvedl, že kampaň má podpořit šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu, který s reorganizací nesouhlasí a na protest proti ní rezignoval. Podle Jančury v kampani nejde o podporu jakékoli politické strany.

Reforma policie, jejíž součástí je převedení ÚOOZ a protikorupčního útvaru pod jedno vedení, vyvolala roztržku ve vládní koalici. Vicepremiér Babiš varoval před tím, že ANO zřejmě vypoví koaliční smlouvu, pokud Chovanec změny podepíše. Po Chovancově podpisu policejní reorganizace však ANO začalo jen požadovat jednání o zpřesnění koaliční dohody a chce s ním počkat na návrat premiéra ze zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner