VIDEO: Diskuse Fialy, Šídla, Mitrofanova a Kopečka – V jaké zemi budeme žít?

Petr Fiala, předseda ODS (archiv)

Petr Fiala, předseda ODS | FOTO: archiv

V jaké zemi budeme žít? Tuto zásadní otázku na velké debatě Pravého břehu řešili předseda ODS Petr Fiala s novináři Alexandrem Mitrofanovem (deník Právo) a Jindřichem Šídlem (Seznam Zprávy) a s politologem z Masarykovy univerzity Lubomírem Kopečkem. Diskusi moderoval Michal Půr, šéfredaktor portálu Info.cz. Akce se konala v atriu CEVRO Institutu v Praze.

Petr Fiala v úvodním projevu shrnul, jakým výzvám od posledních voleb čelí česká demokracie: Zažili jsme pokus o podvod na voličích – vítěz voleb se choval, jako by získal absolutní, a nikoli jen relativní většinu, a nesnažil se sestavit reálnou vládní koalici. Byli jsme svědky ohýbání ústavy a pravidel, návratu komunistů k moci (navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku KSČM v historii), vyjednávání s extremisty a nastolení neodpovědné politiky, která otevřeně škodí zahraničněpolitickým zájmům ČR. Shrnuto, bylo to osm ztracených měsíců a celkově nejhlubší politická krize od roku 1989.

Lubomír Kopeček potvrdil, že český politický systém trpí degenerativním vývojem, který se projevuje mimo jiné v nevypočitatelnosti ústavních aktérů.

Podle Fialy potřebujeme nové cíle a ambice, o které má smysl usilovat. A jeden konkrétní cíl rovnou nabídl: Dostat Českou republiku mezi desítku nejúspěšnějších, nejbohatších, nejbezpečnějších či nejzdravějších zemí na světě. K něčemu takovému nás ale současná vláda nikdy nemůže přivést, protože neví, jak na to. Tento úkol může splnit jenom pravice. Musí proto nabízet odpovědné lídry, zformulovat a vybudovat konsensus ohledně EU a zahraniční politiky, bránit právo občanů na obranu hodnotových postojů, ale zároveň nepřipustit, abychom v zájmu nějakého úzce definovaného tématu rezignovali na ostatní dobré tradice pravicové politiky. V tomto kontextu nabídl spolupráci všem přátelům svobody, od konzervativců po klasické liberály.

Alexandr Mitrofanov a Jindřich Šídlo položili otázku, jakým způsobem chce ODS voliče přesvědčit, že tato cesta je správná. Petr Fiala věří, že pravice uspěje, pokud vybuduje širokou a přesvědčivou politickou alternativu, která stojí na dobrém politickém programu. Slovo program totiž představitelé Babišovy vlády prakticky nepoužívají. Mají jen malé, poněkud osobnější cíle.

V jaké zemi budeme žít?

Přenos z diskuse V jaké zemi budeme žít?

Zveřejnil(a) Pravý břeh dne Úterý 26. červen 2018

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]