VIDEO: Diskusní večer Klubu na obranu demokracie – „Migrační krize: čeká nás apokalypsa?“

()

Evropská unie prožívá nejvážnější krizi za dobu své existence. Způsobil ji živelný příliv zejména nelegálních imigrantů do Evropy. Evropští politici jsou bezradní a nejednotní, summit následuje summit, řešení bylo dlouho v nedohlednu a ani dnes není jasné, zda to konečně přijaté problém uspokojivě vyřeší a nápor migrantů se alespoň výrazně zbrzdí. Situace využívají ti, kterým jde o dezintegraci EU nebo prosazují cizí, hlavně ruské, velmocenské zájmy.

V čem je podstata problému? Co je a co není naše povinnost? Co lze očekávat do budoucna? A zejména, jak se migrační krize promítá do naší vnitropolitické situace a co pro její řešení můžeme udělat my? O tom na diskusním večeru Klubu na obranu demokracie, který se uskutečnil ve středu 16. března v Michnově paláci na pražském Újezdě, debatovali senátor František Bublan, prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar a předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. Moderátorem diskuse byl JUDr. Petr Kolář.

Podívejte se na videozáznam z diskuse:

Zatímco senátor František Bublan poukazoval zejména na nutnost lidského a křesťanského přístupu k uprchlíkům, Tomáš Pojar zdůraznil, že takový přístup lze mít pouze k lidem, kteří přijdou do Evropy legálně z válkou postižených oblastí a požádají zde v souladu s mezinárodními smlouvami řádně o azyl. Naproti tomu ilegální a ekonomické migranty by mělo čekat nekompromisní vyhoštění a mělo by se jim to dát předem jasně na vědomí. Pojar rovněž upozornil na problém integrace některých migrantů, který je daný výraznou kulturní odlišností.

Předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal poukázal na to, že migrační krize ve svých důsledcích otřásá pilíři, na nichž jsme po pádu ruského komunistického impéria postavili svou národní existenci. Za takové situace je mimořádně důležitý střízlivý, kritický a nezávislý postoj všech zúčastněných. Podle Doležala nemá smysl propadat hysterii, která je přiznáním bezmoci, přičemž xenofobie i „sluníčkářství“ jsou dvě zrcadlové formy hysterie. Zároveň nemá smysl, abychom si namlouvali, že se vlastně nic neděje.

Diskusní večer byl mimořádně vydařený, včetně druhé části, kdy z publika zazněly zajímavé a podnětné příspěvky. Mezi panelisty a dalšími účastníky diskuse převažovala shoda na tom, že apokalypsa se sice nekoná, ale situaci nelze brát na lehkou váhu a její řešení není v žádném případě jednorázovou či krátkodobou záležitostí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com