Video: Film Louise na pobřeží zvítězil na Anifilmu v Třeboni

(febio.cz)

FOTO: febio.cz

Hlavní ceny na třeboňském festivalu animovaných filmů Anifilm dnes získaly snímky Louise na pobřeží a Můj život Cukety. Ocenění dostaly i krátké a studentské snímky, videoklipy a nově počítačové hry. Do kin přišlo přes 27 000 diváků, promítalo se 500 filmů, z nich 132 soutěžních. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostal již 2. května Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka.

Ceny pro filmy nazvané Animorpha jsou spojeny s odměnou 1000 eur (27 000 Kč), ceny pro klipy a abstraktní animaci s částkou 500 eur. Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal francouzský režisér Jean-François Laguionie za snímek Louise na pobřeží. Vypráví o pětasedmdesátileté ženě, jež zůstane sama v přímořském letovisku. „Snímek provede diváka vzpomínkami hlavní postavy a poté jej přiměje si uvědomit, že samota může být cestou k sebepoznání,“ uvedli porotci.

Jako nejlepší celovečerní film pro děti ocenili loutkový snímek Můj život Cukety, jejž natočil Claude Barras ze Švýcarska. Film vypráví o chlapci, který putuje po matčině smrti do dětského domova plného sirotků; snímek získal i cenu diváků na festivalu ve francouzském Annecy.

Cenu za nejlepší krátký film má španělský snímek Decorado, nejlepším studentským je Pipka polské režisérky Renaty Gasiorowské. V ČR zůstává pouze jedno ocenění: zvláštní uznání pro studentský, pohádkově laděný film Plody mraků, jejž natočila Kateřina Karhánková z FAMU. Festival ocenil i nenarativní animace, videoklipy a nově nezávislé počítačové hry.

Přijela řada slavných  filmařů jako režisér Paniky v městečku Stéphane Aubier, z Austrálie přiletěl Adam Elliot, držitel Oscara za film Harvie Krumpet. Nejvíc ho překvapilo, jak jsou zde jeho filmy známé. Nečekal ani tak velký zájem ze strany novinářů, ani tak krásné město, jakým Třeboň je.

Zájem o festival byl v Třeboni obrovský. Některé projekce byly vyprodané a ty největší hity se promítaly na náměstí. Poslední projekce proběhnou zítra, závěrečným filmem bude právě Maxipes Fík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]