VIDEO: Film Stalinova smrt si utahuje ze Sovětského svazu

Britsko-francouzská komedie Stalinova smrt (The death of Stalin) satirickým způsobem popisuje situaci, která v Sovětském svazu nastala po smrti všemocného vůdce Stalina. V Rusku film vyvolal pobouření a ve hře je úplný zákaz promítání. Snímek bude mít britskou premiéru za měsíc. Kdy jej v kinech uvidí čeští diváci, je zatím otázkou.
Snímek skotko-italského režiséra Armanda Iannuciho vychází z komiksové předlohy a popisuje dění po Stalinově smrti v roce 1953, kdy se v Sovětském svazu spustil boj o moc.
Stalin v Rusku znovu nabral na popularitě a tamní komunistická strana je druhou nejsilnější partají v parlamentu. Není tak příliš velkým překvapením, že Steve Buscemi jako Nikita Chruščov nebo Jason Issacs v roli maršála Georgije Žukova příliš velkou radost ruským politikům nedělají. Ministerstvo kultury uvažuje o zákazu, ruská komunistická strana je vzteky bez sebe. Lepší celosvětovou reklamu si snad tvůrci ani nemohli přát.
Nedávno Kreml veřejně odsoudil snímek Matilda, který pobouřil Rusko. Pojednává totiž o poměru cara Mikuláše II. s nezletilou baletkou. Největší ruský řetězec snímek odmítl promítat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner