Video: Havlův pozdrav Bělorusům je i po 11 letech stále aktuální

Václav Havel pronáší pozdrav účastníkům  Běloruského fóra (Youtube, Screenshot z videa Petra Jančárkak)

Václav Havel pronáší pozdrav účastníkům Běloruského fóra | FOTO: Youtube, Screenshot z videa Petra Jančárkak

Před bezmála 11 lety natočil tehdy už bývalý prezident Václav Havel videopozdrav účastníkům Běloruského evropského fóra pro demokracii. Vyznívá až překvapivě aktuálně.

Havel se zmínil o tom, že dlouhodobě podporuje všechny svobodomyslné lidi v Bělorusku, kteří by rádi, aby se i Bělorusko vřadilo do rodiny evropských demokratických států.

„Kam bude Bělorusko patřit a jaký bude mít politický systém, záleží především na občanech Běloruska. Já sám si myslím, že Bělorusko jak hodnotově, tak i geograficky patří do rodiny evropských demokracií, a byl bych rád, kdybychom se dříve či později setkali s běloruskými přáteli na půdě Evropské unie,“ povzbuzoval na videu Bělorusy. Autoritář Alexandr Lukašenko, který byl v úřadě prezidenta 16. rokem, už tehdy notně přesluhoval.

Evropské fórum pro demokracii a solidaritu založily v lednu 1993 sociálně demokratické strany s využitím finanční podpory ze zemí EU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]