VIDEO: Jamajský gynekolog natočil klip proti viru zika ve stylu reggae

(Reprofoto: YouTube)

Na veřejnost se s varováním kvůli viru zika obrátily vlády různých zemí, ale tak originální přístup jako Jamajka asi zatím nezvolil nikdo. Tamní ministerstvo zdravotnictví vydalo klip, v němž v chytlavém stylu reggae vystupuje porodník a gynekolog Michael Abrahams.

Lidem energicky radí, jak zlikvidovat líhně potenciálně nebezpečných komárů – například tím, že v domech a jejich okolí nebude stojatá voda. Zvlášť se pak obrací na těhotné ženy, aby chránily sebe i své nenarozené děti před virem, který je spojován s rizikem vzniku mikrocefalie.

Vir přenášený komárem druhu Aedes aegypti se rychle šíří především v zemích Latinské Ameriky. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Kolumbie a Brazílie. V Kolumbii je již virem zika nakaženo více než 5000 těhotných žen, informovala v sobotu kolumbijská vláda.

Vir zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) kromě toho v sobotu varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele. Vzácný Guillain-Barrého syndrom je onemocnění nervové soustavy, projevující se obrnou svalstva.

V Kolumbii bylo zaznamenáno 31.555 případů nákazy virem zika, uvedl kolumbijský národní zdravotnický ústav. Z toho 5013 případů se týká těhotných žen.

Brazílie nyní zkoumá pravděpodobnou souvislost mezi nákazami zika a více než 4300 podezření na mikrocefalii. Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že souvislost byla prokázána u 41 případů.

„Zvýšený počet výskytu Guillain-Barrého syndromu hlásí v souvislosti s prudkým šířením viru zika Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela,“ oznámila WHO v každotýdenní zprávě o viru zika, který se nyní vyskytuje v 34 zemích, z toho 26 amerických.

„Příčina zvýšení výskytu GBS pozorovaného v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru a Surinamu zůstává neznámá, zvláště když horečková onemocnění dengue, chikungunya a vir zika se v obou Amerikách šíří souběžně,“ uvedla WHO.

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak byla již u tří z 252 případů GBS ve Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek oznámil, že tři lidé zemřeli v důsledku komplikací spojovaných s virem zika. V zemi je hlášeno 5221 podezření na nákazu.

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, vyslala v sobotu v rámci dne boje s virem zika do terénu na 220.000 vojáků, kteří v postižených oblastech obcházeli domy a rozdávali pesticidy a moskytiéry.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]