Jeli jsme s Jirounkem do vězení. Neodevzdal továrnu a dostal šest let

Novináři deníku FORUM 24 doprovodili podnikatele Kamila Jirounka do věznice, kde si má odpykat tvrdý trest šesti let vězení s ostrahou. Podstatou trestní kauzy je přechovávání falešné směnky. Na tomto případu spoluzakladatele firmy Oleo Chemical je přitom zarážející, že se Kamil Jirounek nijak neobohatil a nikomu nevznikla škoda.

Směnku prý považoval za platnou a říká, že ji neuplatnil. Soudce ovšem došel k jinému názoru, přestože i podle něj žádný přímý důkaz neexistuje. V prvoinstančním soudu byl přitom Jirounek původně obžaloby zproštěn a až po odvolání státního zástupce mu byl uložen trest osm let odnětí svobody. Ten byl nyní snížen na šest.

Továrna Oleo Chemical vyrábí biopaliva druhé generace, které lépe odpovídají požadavkům na nízké emise než biopaliva z řepky olejné, z nichž vyrábí biopalivo Agrofert Andreje Babiše. O vysoce produktivní továrnu projevil Agrofert zájem. A Babišův známý Jindřich Vařeka, který podal na Jirounka na dvě desítky trestních oznámení, se díky půjčkám na dostavbu továrny stal jejím akcionářem. Od té chvíle se rozhořela válka se zakladateli Olea, jež nyní vyvrcholila Jirounkovým zavřením.

Zajímalo nás, co tomu Jirounek říká. Na kauzu Oleo Chemical upozornil novináře deníku Svobodné fórum a FORUM 24 redaktor Lidových novin Ondřej Koutník, který je známý tím, že ve svých článcích soustavně kopíruje zájmy svého vydavatele Andreje Babiše. Koutník případ opakovaně zkresluje a běžně používá informace z otevřených vyšetřovacích spisů policie. Kamil Jirounek věří, že jeho případ bude znovu prošetřen a on bude nakonec osvobozen a obvinění zproštěn.

Dodatek redakce: Nejvyšší soud České republiky tento případ zastavil a Jirounek byl zproštěn viny a osvobozen. Přesto je ale závažným problémem, že strávil nespravedlivě několik měsíců ve vězení. Babišova síť v justici se jej opět snaží zavřít, tentokrát za to, že prý tuneloval svoji vlastní firmu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]