Pařížská katedrála Notre Dame, v češtině tedy „Naše dáma“, bývá označována za skutečné srdce Paříže. Tuto katedrálu v pondělí v 19.00 zachvátily plameny. Francouzský prezident Emmanuel Macron podle France24 kvůli události zrušil svůj plánovaný proslov k národu. Všichni lidé zevnitř byli pravděpodobně evakuováni, jedna z věží se zřítila, střecha byla celá v plamenech. Ze záběrů francouzských televizí byly zřejmé emoce v ulicích, někteří lidé tragédii sledovali v slzách. Nakonec se ale podařilo velkou čás katedrály zachránit.

K požáru došlo v místech, kde probíhá rekonstrukce. Okolí katedrály bylo evakuováno a podle hasičů se plameny rychle šířily. Policie vyloučila možný teroristický útok a věc je vyšetřována jako nehoda, která měla vzniknout v důsledku probíhajících stavebních prací.

Kompletně se zhroutila i střecha katedrály.

,,Hoří kus naší historie,“ prohlásil Emmanuel Macron, když dorazil na místo dění. Francouzský prezident zrušil plánovaný večerní projev, ve kterém měl reagovat na nynější požadavky žlutých vest.

V Paříží sledovaly požár spolu s ním i davy Francouzů a turistů ze všech koutů světa. Mezi přítomnými byl také zdrcený architekt Philippe Villeneuve, který měl na starost aktuální rekonstrukci.

Starostka Paříže Anne Hidalgová na Twitteru uvedla, že se jedná o hrozivou událost.

Toto jsou reakce ze sociálních sítích, které během večera přicházely:

K věci se už vyjádřil například americký prezident Donald Trump, podle něhož se musí jednat rychle.

Videa z místa:

Na sociálních sítích se okamžitě začaly šířit amatérské záběry.

Agentura AFP zveřejnila fotografie katedrály, k níž ročně zamíří 13 milionů turistů, které dokumentují rozsah tragédie.

Katedrála Notre-Dame v Paříži (Chrám Matky Boží) je postavená v raně gotickém slohu. Notre Dame je obrovská římskokatolická katedrála stojící na řece Seina na ostrově Île de la Cité. Katedrála Notre-Dame se nachází na náměstí Parvis Notre-Dame. Náměstí Parvis vzniklo v 19. století.

Tato katedrála je jednou z nejkrásnějších gotických památek v Paříži vůbec. Obyvatelé jsou na katedrálu pyšní. Katedrála Notre Dame patří nejen mezi skvosty Paříže, ale i mezi skvosty celé středoevropské architektury. Katedrála Notre Dame se začala stavět v roce 1163, a to na požádání biskupa Maurice de Sully. Dokončením stavby byl pověřen architekt Jean de Chelles, a tak roku 1345 byla stavba tohoto nádherného pařížského skvostu dokončena. Nejdříve na jejím místě stál římský chrám a pak křesťanská bazilika Saint-Étienne (bazilika sv. Štěpána). Katedrála Notre Dame se stavěla dokonce ve dvou architektonických slozích, a to v pozdně románském a v gotickém. Během Velké francouzské revoluce měla být katedrála celá zničena, ale nakonec se tak nestalo. Byla sice hodně poničena, ale v letech 1844 až 1864 proběhla celková rekonstrukce katedrály. Postaral se o to architekt Viollet-Le-Duca.