Video: Kima na cestě od vlaku k Maybachu čekalo náležité přivítání

screenshot Youtube, Guardian

Kim Čong-una v Pchjongjangu při návratu z Vladivostoku přivítali vojáci i děti | FOTO: screenshot Youtube, Guardian

Jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem minulý týden ve Vladivostoku oficiálně vyústilo sice jen ve fráze, svůj účel v podobě pomyslného vztyčeného prostředníku směrem k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nicméně splnilo. Návštěva byla úspěšná i nebývalými poctami, jichž se severokorejskému diktátorovi od ruského vůdce dostalo. Putin, který na sebe nechá světové státníky většinou čekat – a čtvrt hodiny na něj v minulosti čekala i britská královna –, na setkání s Kimem dorazil s půlhodinovým předstihem.

Jakkoliv se Putin hodně snažil, aby pro jednání zajistil kulisy srovnatelné s těmi, v nichž se Kim potkal s Trumpem, nejpůsobivější obrázky z celé Kimovy cesty se naskýtají až při jeho návratu na nádraží v Pchjongjangu, kde se mu dostalo náležitého uvítání.

Kim Čong-una na perónu čekají do vzorného trojstupu vyrovnaní zelení, modří, černí i bílí vojáčci, vojenská kapela, generálové i nejrůznější aparátčíci, z nichž každý přesně ví, co má dělat. Choreografie se nese v radostném duchu, sem tam i na slzičku dojde. Zvláštní pozornost Kim věnuje dvojici dětí s kyticemi, které jako jediné ze stovek aktérů celého vítacího představení nemají ani pracovní mundúr ani uniformu, nýbrž jsou ustrojené do  naškrobených barevných šatů. Video zachycuje váženého nejvyššího vůdce soudruha Kim Čong-una (jak diktátora titulují komunisté provozující portál Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan), jak obě děti polaská a dívenku obligátně zdvihne do výšky.

Oku bystrého pozorovatele neuniknou ani drobnosti svědčící o pečlivé organizaci, jejíž zjevnou motivací je záchrana holého života. Mezi kobercem a trojstupem vojáků je čilý logistický ruch, pobíhá tam zřízenec se schůdky pro fotografa, těžký úkol má i partajník-strážce, který tleská a zároveň odhání příliš rozvášněné přítomné, čímž vypadává z rytmu. Květiny ječícího davu jsou vyztužené dráty, aby ustály i to nejvřelejší mávání. Kim jim kyne a přichází ke svému vozu, který je zvláště západním politikům určitou záhadou. Nechápou totiž, že když na Severní Koreu uvalila OSN přísné sankce na dovoz luxusního zboží, kde Kim přišel zrovna k Maybachu S 600 Pullman Guard. Vážený nejvyšší vůdce ale takto Západ škádlí průběžně. Loni se o tom přesvědčil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když na setkání s ním v Pchjongjangu Kim přijel Rolls-Roycem Phantom.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner