VIDEO: Kmotři v praxi. Babišův příbramský přítel vzal podnikateli firmu, příběh pokračuje

Vzpomínáte si na výrok šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o tom, že do tábora v Letech šli prostě jen lidé, kteří nepracovali? To mu poradil jeden jeho přítel, jehož aktivity deník FORUM 24 dlouhodobě sleduje.

Tři generace rodiny Kajgrů z Dobříše podnikaly v oblasti pneumatik. Přežily komunistický režim, dařilo se jim po roce 1989. Teď to vypadá, že nepřežijí střet s tzv. insolvenční mafií, tedy s hlavně příbramským bossem Jindřichem Vařekou. Pneuservis Kajgr se dnes jmenuje Pneu Tiger (čti Tajgr), Františku Kajgrovi již nepatří a člověk, který mu měl pomoci s rozvojem firmy, tedy zmíněný Jindřich Vařeka starší, získal úplně všechno. A jak při posledním setkání František Kajgr deníku FORUM 24 řekl, je možné, že i s manželkou přijde také o rodinný dům a skončí v podstatě na ulici. A to všechno proto, že se Vařeka podle svých slov rozhodl udělat z něj „posledního bezdomovce na Příbrami“.

 

(archiv F24)

Vařeka od roku 2011 půjčil Kajgrovi asi 30 milionů korun. Problémy nastaly, když se ukázalo, že společnost Ravak (nově vzniklá Ravak Chemical) potřebuje do portfolia právě pneuservis, a to kvůli výrobě biopaliv. Není to totiž nikdo jiný než Vařeka, kdo figuruje také v kauze podnikatele Kamila Jirounka a Oleo Chemical, společnosti, kterou ze stejných důvodů Babišův přítel chtěl za každou cenu získat. O tom jsme však s Františkem Kajgrem již hovořili.

Spory o firmu pokračují a manželé Kajgrovi bojují dál, momentálně však kromě pneuservisů v několika městech přišli i o zbytek firemního majetku. „V insolvenci se dražil veškerý nemovitý majetek společnosti plus movité věci. Celá dražba byla připravená v režii Vařeky a jeho skupiny,“ uvádí pan Kajgr s tím, že vše se prodalo za úplně jiné než obvyklé ceny. „Udělalo se to ve Strakonicích, aby se nic nemohlo prezentovat,“ dodal.

„Firma měla hodnotu v mnoha desítkách milionů korun. Například jen zásoby dosahovaly ceny 40 milionů korun, ale oni je odkoupili za dva miliony,“ popisuje František Kajgr. Movitý majetek, vybavení pneuservisů včetně vyvažovacích strojů nebo IT techniky odkoupila skupina Jindřicha Vařeky za 40 tisíc.

Servisy, které Františku Kajgrovi patřily, momentálně fungují i s původním vybavením. Ovšem pod názvem Pneu Tiger, což zní do telefonu v podstatě podobně jako jméno původní.

Ilustrační foto (Archiv F24)

Jindřich Vařeka je člověk, kterému toho v Příbrami patří mnoho – a jeho syn je starostou města za hnutí ANO. „Lidé se bojí a nechtějí na kameru vůbec mluvit. A ten, kdo se nebojí, vám řekne: Hrůza a děs. Já jsem netušil, že Vařeka má takovou minulost – KSČ a StB, o takového člověka bych nezavadil!“ zdůrazňuje Kajgr s tím, že Vařekovým patří „půlka Příbrami“. „Jejich majetek roste dál a dál,“ dodal.

Kajgr o celé věci hovořil i se starostou Vařekou (Jindřich Vařeka ml.), který tvrdí, že o celém problému nic neví. „Řekl mi, že mi dá vědět. Samozřejmě už se neozval,“ uvedl Kajgr. Vyslechli jej ale také šéf hnutí ANO Andrej Babiš i 1. místopředseda Jaroslav Faltýnek. „Pan Faltýnek mi řekl, že o takové lidi nestojí, ať jdeme proti nim,“ sdělil Kajgr s tím, že se nikdo z ANO již neozval.

A Babiš? „Pan Babiš mě zná velice dobře, protože jsme spolu jednali o spolupráci v oblasti pneumatik,“ prohlásil Kajgr s tím, že šéf hnutí ANO byl ochoten pouze sjednat schůzku s Vařekou, což ovšem nemá pro okradeného podnikatele žádný smysl.

Spolumajitel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek  (ČTK)

Andrej Babiš prý přišel do politiky bojovat proti kmotrům. To, co on a jeho spojenci, kteří mají také podobnou minulost, tedy kariéru spojenou se Státní bezpečností, tady i v krajích vybudovali, je něco, proti čemu lze bojovat jen těžko. Podařilo se jim to za pomoci strachu, moci a peněz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]