Video má zastrašit ruské vojáky a odradit je od snahy vyhnout se nasazení na frontě

Mobilizovaní v Rusku. Ilustrační foto (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Mobilizovaní v Rusku. Ilustrační foto | FOTO: Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Demonstrativní zadržení dvojice ruských vojáků, kteří odmítli být nasazeni na frontu, se objevilo jak na ruských, tak na ukrajinských sociálních sítích. Podle známých informací se má jednat o jednotku v oblasti Belgorodu, ale není známo, kdo a kdy video natočil.

Dva vojáci, jménem Selivanov a Děgťarev, jsou exemplárně předvoláni před nastoupenou jednotku a následně jsou zadrženi členy vojenské policie a s pouty na rukou posazeni do speciálního vozidla.

Podle telegramového kanálu Zápisky veterána bylo důvodem zadržení obou vojáků to, že „nejprve ústně a poté písemně odmítli splnit rozkaz velitele jednotky k odchodu do válečné zóny“. Podle části  2.12 paragrafu 332 zákoníku Ruské federace jim za toto odmítnutí vykonat příkaz hrozí trest od dvou do tří let vězení.

Maxim Grebeňjuk, právník, který video na svém kanále Vojenský ombudsman rovněž zveřejnil, upozornil, že vojáka, který se nachází na území vojenské jednotky, není nutno takto demonstrativně zadržovat. To, co je na videu nahráno, je podle něj určeno výhradně dalším potenciálním odmítačům jako ukázka, co se s nimi v takovém případě stane.

Telegramový účet Polygon Média publikoval informace, které získal od manželky jednoho ze zadržených mužů. Taťána Děgťarevová potvrdila, že její muž se odmítl odebrat na frontu, odkud se „právě vrátil“. Zadržen byl 17. listopadu a nyní čeká ve Voroněži na soud. Podle jejích slov jde o mobilizovaného muže. „Mobilizován byl 22. září, nemá žádné bojové zkušenosti, pouze před deseti lety absolvoval vojnu. Po obdržení předvolání byl odvezen do města Bogučar ve Voroněžské oblasti. Zůstal tam asi dva týdny, žádný výcvik jako takový neprobíhal,“ popsala Taťána Děgťarevová manželův osud. Po oněch dvou týdnech byl nasazen na frontu v Luhansku, kde se dostal se svými spolubojovníky do palby, a nakonec zůstali bez velení. Poté byli přiděleni do jednotky v Bělgorodu, kde se rozhodl odmítnout další nasazení.

„Říká se, že ti, kteří souhlasili, byli posláni zpět na frontu, a ti, kteří nesouhlasili, byli odvezeni někam do sklepů,“ říká Taťána Degťarevová o osudu dalších mužů z nahrávky.

Nejde přitom o první podobný případ, kdy vojáci odmítli znovunasazení na frontu. Již koncem října šéf mezinárodní lidskoprávní skupiny Agora Pavel Čikov oznámil, že podle výše zmíněného paragrafu trestního zákoníku bylo zahájeno řízení proti smluvnímu vojákovi. Podle vyšetřování obžalovaný „neplnil předepsaným způsobem daný příkaz k odjezdu na služební cestu k účasti na bojových akcích, čímž se odmítl zúčastnit bojových akcí“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články