Mrzí mě, že Zeman nechce diskutovat. Nebude to fér, říká Horáček

Michal Horáček se pustil do prezidentské kampaně. Ačkoliv na ní podle svých slov pracuje již sedm měsíců, po oznámení kandidatury Miloše Zemana ji zintenzivnil. V úterý se proto v Praze konala debata o zahraniční politice, na kterou známý textař pozval svou poradkyni Magdu Vášáryovou, bývalého místopředsedu Evropského parlamentu Libora Roučka nebo politického geografa Michaela Romancova. V rozhovoru pro FORUM 24 Horáček přiznal, jak na něj působí vyjádření Zemana, že nebude dělat kampaň, a jak se on sám hodlá ke kandidatuře postavit.

Michal Horáček připomněl, že kampaň je z jeho strany již dlouho v plném běhu. Přesto přiznává, že se kandidaturou Miloše Zemana stalo něco nového. „Můj program je stylem i obsahem úplně odlišný od toho, co pan Zeman v té funkci praktikuje,“ řekl Horáček deníku FORUM 24. „Já s tím, co dělá, nesouhlasím, takže jsem se ozval,“ připomíná kandidát na Hrad.

Proklamovaná nechuť Zemana dělat kampaň je i podle Horáčka pouhou zástěrkou. „Dělá ji už dlouho, objíždí kraje v doprovodu třeba jedenácti limuzín a mnoha lidí a víme, kolik to stojí,“ připomněl známý textař. Zmínil i pořad na TV Barrandov, který bude mít Zeman s manželkou svého kancléře Alex Mynářovou. „A také má pana Ovčáčka, který nepochybně vyjadřuje mnoho jeho stanovisek. Takže myslím, že tahle kampaň jede naplno,“ má jasno Horáček. „To, že ji jako nebude dělat, je urážka inteligence voličů, kteří si to umějí přečíst,“ dodává.

„Mrzí mě, že Zeman nechce chodit do diskusí se svými soupeři. Je to demokratická platforma, zejména debaty v televizích a rozhlasech. Tam mohou voliči také posoudit, v jakém stavu kandidáti jsou,“ říká Horáček. „Možná že se toho pan prezident obává, ale najednou nebudou tyto debaty mít stejná pravidla pro všechny, nebude to férová hra,“ myslí si kandidát na hlavu státu.

Jedním z hostů debaty byla i bývalá slovenská velvyslankyně a populární herečka Magda Vášáryová, která se rozhodla stát Horáčkovou poradkyní v otázkách zahraniční politiky. „V tomhle špatně nastaveném systému přímé volby je prezident velmi důležitý v tom, jakou atmosféru vytvoří a zda se postaví některým věcem, které politické strany prosazují. A já si myslím, že pan Horáček by mohl být tímto typem člověka,“ řekla Vášáryová pro FORUM 24. „Teď se musí začít angažovat každý člověk, který si dokáže analyzovat situaci a má trochu energie,“ vysvětluje své rozhodnutí pomoci Horáčkovi v předvolební kampani.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]