Na Úřadu vlády ČR se dnes objevil zajímavý vzkaz: „Nebuď blbej, plať daně jako Andrej.“ Pravděpodobně se jednalo o narážku na Babišovy nevyřešené záležitosti kolem korunových dluhopisů. Ministr financí je ale přitom zároveň nadřízeným těch, kdo kontrolují, zda občané své daně platí. Právě do zítřka mají být odevzdána daňová přiznání.

Vicepremiér čelil kritice i kvůli prodeji svých firem společnosti Agrofert v době, kdy byl jejím vlastníkem. „Transakce s Agrofertem vysvětlím Sněmovně v požadovaném termínu,“ řekl Babiš.

Pavel Hofman

Představenstvo Agrofertu se dnes ohradilo proti podezřením, že se koncern v minulosti dopouštěl daňových optimalizací. Nákupy firem Afeed, Afeed SK a Profrost od Babiše podle něj měly obchodní logiku, což prokazuje i to, že jsou v současnosti ziskové. Korunové dluhopisy, jichž Babiš nakoupil zhruba 1,5 miliardy, bylo podle holdingu třeba vydat kvůli zajištění dlouhodobého financování chystaných investic.

Pavel Hofman

Server HlídacíPes.org dnes napsal, že u společnosti Profrost kupoval Agrofert od Babiše dvacetiprocentní podíl za 527,5 milionu korun. Stejně velký podíl firma podle serveru ve stejném roce prodala společnosti Rapaces Group za 20,4 milionu korun.

Situací kolem Babišova majetku se bude zabývat také sněmovní mandátový a imunitní výbor. Obrátil se na něj předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) kvůli nesouladu majetkového přiznání, které Babiš ve Sněmovně odevzdal, s příjmy, které vicepremiér zveřejnil ve zprávách auditorských firem EY a PwC.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner