Nebuď blbej, plať daně jako Andrej, vzkázali aktivisté nápisem na Úřadu vlády

Na Úřadu vlády ČR se dnes objevil zajímavý vzkaz: „Nebuď blbej, plať daně jako Andrej.“ Pravděpodobně se jednalo o narážku na Babišovy nevyřešené záležitosti kolem korunových dluhopisů. Ministr financí je ale přitom zároveň nadřízeným těch, kdo kontrolují, zda občané své daně platí. Právě do zítřka mají být odevzdána daňová přiznání.

Vicepremiér čelil kritice i kvůli prodeji svých firem společnosti Agrofert v době, kdy byl jejím vlastníkem. „Transakce s Agrofertem vysvětlím Sněmovně v požadovaném termínu,“ řekl Babiš.

Pavel Hofman

Představenstvo Agrofertu se dnes ohradilo proti podezřením, že se koncern v minulosti dopouštěl daňových optimalizací. Nákupy firem Afeed, Afeed SK a Profrost od Babiše podle něj měly obchodní logiku, což prokazuje i to, že jsou v současnosti ziskové. Korunové dluhopisy, jichž Babiš nakoupil zhruba 1,5 miliardy, bylo podle holdingu třeba vydat kvůli zajištění dlouhodobého financování chystaných investic.

Pavel Hofman

Server HlídacíPes.org dnes napsal, že u společnosti Profrost kupoval Agrofert od Babiše dvacetiprocentní podíl za 527,5 milionu korun. Stejně velký podíl firma podle serveru ve stejném roce prodala společnosti Rapaces Group za 20,4 milionu korun.

Situací kolem Babišova majetku se bude zabývat také sněmovní mandátový a imunitní výbor. Obrátil se na něj předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) kvůli nesouladu majetkového přiznání, které Babiš ve Sněmovně odevzdal, s příjmy, které vicepremiér zveřejnil ve zprávách auditorských firem EY a PwC.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner