VIDEO: Pravý břeh - Institut Petra Fialy
ROZHOVOR / Českými sociálními sítěmi v nedávné době otřásla reakce Dmitrije Medveděva na falešný post neprávem připisovaný senátorce Miroslavě Němcové (ODS). Jak se k celé situaci vyjadřuje sama politička? I to se dozvíte ve 23. dílu Pravýho podcastu!
„Já jsem se rychle podívala na sociální síť Twitter – já pořád říkám Twitter – a tam jsem zjistila, že se ten falešný tweet objevil, a napřed jsem si říkala, že je to zase nějaká blbost,“ říká Němcová. „Potom to nabralo ten základní obrat s vyjádřením Dmitrije Medveděva. To jsem pochopila, že je to vážná věc a že jsem poprvé v situaci, se kterou si nevím rady,“ popisuje politička. „Ty běžné výhrady a útoky, které na nás politiky míří, sneseme. Když už se jednalo o nějaké výhrůžky, tak jsem to řešila s policií, ale to bylo pořád na domácí půdě. A najednou Dmitrij Medveděv,“ vysvětluje.
Němcová je známá tím, že si svůj účet na síti X spravuje sama. Proti pravosti postu, na který Medveděv reagoval, stojí i fakt, že účet političky má omezený počet znaků. „Nemám prémiový účet, takže se nedostanu přes 280 znaků,“ vysvětluje. Falešný post měl přitom znaků více než 1300.
Lze se podle ní dezinformacím vůbec bránit? „Nejlepší obranu má každý sám u sebe,“ míní Němcová. Klíčové je podle ní kritické myšlení. „Nepotřebuji nějaké speciální nástroje na dezinformace. Když se na něco podívám, tak si to ověřuji a hlídám si, aby se mnou nikdo nemanipuloval,“ říká. „Každý si pro sebe musí nastavit nějakou náročnost, že ho bude stát nějaké úsilí, aby nepodléhal všemu, co mu kdo pošle.“ Největší excesy a bezpečnostní rizika pak dle jejího názoru beztak sledují bezpečnostní služby.
Jaký má názor na využití sociálních sítí v politice obecně? „Já jsem byla ten, kdo říkal: Ani náhodou, já tam nechci,“ vzpomíná Němcová na počátky sociálních sítí. „Pak jsem ale pochopila, že se jedná o významnou komunikační možnost, kterou mohu své názory sdělovat,“ vysvětluje svůj obrat. „Není to tak, jak mi spousta lidí říká: Tak běžte do televize a řekněte jim to! Já tam nemůžu přijít a říct: Tady mě máte,“ směje se senátorka. „Ale sítě tuto možnost nabízí,“ říká Miroslava Němcová (ODS) v Pravým podcastu.
Jak vzpomíná na svůj vstup do politiky? Pracuje se lépe v poslanecké sněmovně, nebo v senátu? Proč potřebujeme novelu jednacího řádu? Jak zvýšit počet žen v politice? A založí si vlastní podcast? Poslechněte si 23. díl Pravýho podcastu s Miroslavou Němcovou!
Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.