VIDEO: Nekončící potlesk ve stoje pro J. P. Belmonda na letošních Césarech

Hvězdou pátečního předávání cen César byl herec Jen-Paul Belmondo. Třiaosmdesátiletá legenda filmového plátna si přišla pro speciální cenu. Dočkal se nekončícího potlesku ve stoje. Ve své krátké řeči poděkoval několikrát svým rodičům. Za jeho úspěšnou kariéru prý může matka, která ho neustále motivovala. Podívejte se na video!

Letošní francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film získalo v noci na pátek psychologické drama Elle (Ona) nizozemského tvůrce Paula Verhoevena. Ocenění za ženskou hlavní roli v tomto filmu o znásilnění a následné pomstě si odnesla slavná herečka Isabelle Huppertová.

Čestné ocenění za celoživotní dílo připadlo letos americkému herci George Clooneymu, který při převzetí ceny zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Popisujeme sami sebe jako obránce svobody. Ale nemůžeme bránit svobodu v zahraničí, pokud na ni zapomínáme doma,“ zdůraznil herec, který se tak přidal k řadě dalších svých kolegů odsuzujících počínání hlavy USA.

Césara za nejlepší zahraniční film získalo britské sociální drama Já, Daniel Blake, které vypráví příběh padesátníka, jenž se po infarktu ocitne ve vyčerpávajícím procesu žádostí o sociální dávky.

Důležitá ocenění získal také film Je to jen konec světa, který pojednává o dramatikovi, jenž se po letech vrací z velkoměsta domů za rodinou, aby oznámil svou blížící se smrt. Za nejlepší režii obdržel sošku kanadský filmař Xavier Dolan. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli v tomto filmu předvedl podle francouzských filmových akademiků Gaspard Ulliel. Snímek dostal také ocenění za nejlepší střih.

Thriller Elle, který měl původně jedenáct nominací, měl premiéru na posledním filmovém festivalu v Cannes, kde zaznamenal úspěch u kritiků. Obdržel americké ocenění Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. Cenu poskytovanou asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu si odnesla rovněž i Huppertová.

Ocenění pro nejlepší původní scénář přisoudila v noci na dnešek francouzská filmová akademie snímku L’effet aquatique.

Část slavnostního večera byla dnes věnována filmovému matadorovi Jeanu-Paulu Belmondovi, kterému věnovali hosté přítomní v sále i na jevišti velmi dlouhý potlesk ve stoje.

Césara uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jako první jí předsedal slavný francouzský herec Jean Gabin. Letos měl být šéfem poroty světově uznávaný filmový režisér Roman Polanski, který se ale pod tlakem feministických organizací pozice nakonec vzdal, takže zůstala prázdná. Jméno dostala cena podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner