VIDEO: SSO, se souhlasem / Foto: Stanislav Kozlovskiy, Wikimedia Commons, Public Domain

Video zveřejněné na sociálních sítích ukazuje výsledek úspěšné akce, při níž se podařilo dronovým operátorům Sil speciálních operací Ozbrojených sil Ukrajiny SSO zničit ruským okupantům dva protiletadlové systémy v hodnotě milionů dolarů.
„Ukrajinské síly speciálních operací zničily nejnovější raketové systémy BUK-M3 a BM-27 Uragan,“ pochlubili se na svých sociálních sítích ukrajinští speciálové. Podařilo se jim totiž objevit a následně i zničit ruský raketový systém protivzdušné obrany BUK-M3, který měl za úkol krýt okupační jednotky.
Ohlášeno bylo i zničení další důležité zbraně pro jednotky ruských agresorů – salvový raketomet Uragan, který byl objeven při speciálním průzkumu na přesně nespecifikovaném místě na frontě.
Systém Buk-M1 je protiletadlový raketový systém středního doletu vyvinutý ještě v dobách Sovětského svazu. Může být použit k sestřelení letadel, vrtulníků, dronů, řízených střel a dalších raket. Operuje ve vzdálenosti od 3 do 35 km a ve výškovém rozmezí od 15 m do 22 km. Jedna nosná raketa může nést až čtyři rakety, každou o hmotnosti 690 kg. Náklady na jeden komplex Buk-M1 se pohybují v přepočtu v milionech dolarů.
Tento protiletecký systém, byť šlo o jednu ze starších verzí, je nechvalně známý kvůli sestřelení civilního letadla společnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou v červenci 2014, při němž zahynulo všech 298 osob na palubě. V současné době ICAO potvrdilo plnou odpovědnost Ruska za smrt všech pasažérů tohoto letounu.
Uragan skončil také v plamenech
Samohybný salvový raketomet BM-27 Uragan byl do služby v armádě zařazen v roce 1975 jako náhrada za BM-21 Grad. I ty však v současné době v bojích na Ukrajině ještě válčí.
Raketomet Uragan je umísťovaný nejčastěji na vozidlo ZIL -135 LMP a díky tomu má dojezd přibližně 500 kilometrů při maximální rychlosti 65 km/hod. Vozidlo i s raketometem je dlouhé 9,63 metru a na výšku měří tři a čtvrt metru. Smrtící salvu raket je schopen odpálit během pouhých 20 sekund, střílet však může i jednotlivé rakety postupně. Jedna plná salva má být v optimálních podmínkách a za použití kazetové munice schopna zasáhnout a zničit prostor o rozloze až 42 hektarů, a to do vzdálenosti cca 10 kilometrů. Další nabití trvá přibližně 15 minut.
Ke střelbě využívá raketu ráže 220 mm, která obsahuje 104 kilogramy tuhého paliva a může nést hlavice různých typů. Např. 9M27F, což je vysoce explozivní fragmentační projektil s bojovou hlavicí o hmotnosti 99 kg, 9M27K s kazetovou bojovou hlavicí o celkové hmotnosti 89,5 kg, kde každá hlavice obsahuje 30 kusů vysoce explozivní submunice o váze 1,85 kg, nebo 9M27K2 s kazetovou hlavicí, kdy jedna hlavice obsahuje 24 protitankových min, či 9M27KZ s kazetovou hlavicí obsahující 312 protipěchotních min. Speciální objemově-detonační hlavice 9M51 váží 143,5 kg a dokáže doletět až do vzdálenosti 13 kilometrů. Výbušné hlavice mohou samozřejmě obsahovat i chemické, zápalné či speciální detonační směsi.