VIDEO: Otřesná anabáze tisku opozičních novin. Svoboda je v Česku skutečně v ohrožení

AUTOR: Rosťa Kaplan, Jan Pánik (FORUM 24)

Redakce Týdeníku FORUM se kvůli omezením v možnostech sdělit před volbami v televizi či rozhlase obsah našich novin rozhodla připravit mimořádné vydání ve zjednodušené formě, abychom před volbami seznámili širokou veřejnost se skutečnostmi, jež jim řada médií zatajuje. Rozhodli jsme se tedy vytisknout šestnáctistránkové noviny v dvoumilionovém nákladu a nechat je roznést profesionální distribuční firmou do schránek po celé republice. Byli jsme šokováni, na jaké potíže jsme přitom narazili. Realizace tohoto projektu se nečekaně stala testem svobody v Česku. A ten test nedopadl úplně nejlépe, ačkoli se nakonec toto speciální vydání podařilo přivést na svět.

Tisk tohoto speciálu jsme nejprve poptali u naší tiskárny. Management Czech Print Center byl nadšený, sjednali jsme za 2 mil. výtisků cenu 1 976 000 korun a okamžitě byla potvrzena objednávka. Obchodní ředitel nás 26. 8. písemně ujistil, že pro nás tiskárna rezervovala papír. Později uvedl, že „máme štěstí, máme na to čtyři kamiony papíru“. Objednávku pracovníci tiskárny potvrdili 27. 8. Následně více než dva týdny probíhala jejich intenzivní práce na logistice výroby a expedice a denně jsme celou přípravu konzultovali. Přitom nás tiskárna požádala o uhrazení zálohy 1,4 mil. korun. Tu jsme dne 6. 9. uhradili.

Začali jsme tedy speciál připravovat po obsahové stránce a oslovili jsme distribuční firmy, vyjednávali jsme distribuční plán i cenu. Celý projekt měl přijít na 2,8 mil. korun.

Šéfredaktor Týdeníku FORUM Pavel Šafr v téže době zveřejnil informaci o projektu speciálního vydání, v němž bychom lidi varovali před další vládou Andreje Babiše, na našem webu i na twitteru a facebooku. To způsobilo vlnu solidarity a nebývale nám vzrostly prostředky v našich dvou sbírkách.

V pondělí 13. 9. jeden z šéfů tiskárny telefonicky oznámil, že CPC náš speciál nemůže vytisknout, protože ruská papírna nedodala papír. Když jsme chtěli zjistit, zda by nešlo tisknout část, narazili jsme na mlčení. Když jsme se zeptali, zda by to šlo vytisknout, když si seženeme těch 96 tun papíru, tak jsme nedostali jednoznačnou odpověď.

Tiskárna toto své rozhodnutí o zrušení zakázky nejprve neposlala písemně, ale vrátila nám 15. 9., tedy prakticky ihned, zálohu. Jeden pracovník vydavatelství nám při osobním setkání řekl, že „je to celé obyčejná sviňárna“ a naznačil, že jde shora. Pavel Šafr už přitom v roce 2014 zažil nevoli majitele Křetínského, když tehdy jako šéfredaktor Reflexu psal kriticky o Babišovi. Křetínský mu řekl: „On mi pak volá už v pět ráno.“ Ano, obchod s energiemi je závislý na státu.

Mezitím jsme dostali upozornění, že tiskárna CPC má plný dvůr rolí s novinovým papírem. Zajeli jsme tedy do tiskárny a ukázalo se, že je to pravda. Dvůr byl plný novinového papíru, což jsme si vyfotili a poslali panu Křetínskému. Písemné sdělení, že CPC speciál tisknout nebude, jsme obdrželi až po pěti dnech, v pátek 17. 9. večer, kdy už jsme si po složitém jednání našli jinou tiskárnu. Obchodní ředitel CPC napsal, že speciál vytisknou, když si seženeme papír.

V úterý 14. 9. jsme získali potvrzení od slovenské tiskárny Regionpress, že tisk 2 milionů kusů převezmou. Hned následující den došlo k potvrzení objednávky a na výzvu jsme 16. 9. uhradili zálohu 60 800 eur (1,5 mil. Kč). Následovaly tiskové zkoušky v Trnavě a komunikace tiskařů s našimi grafiky. Zástupkyně tiskárny několikrát navštívila naši redakci a usilovala o dlouhodobější spolupráci. Pracovali jsme tudíž na obsahu a designu. V sobotu 18. 9. se ale ozvala pracovnice Regionpressu, že do Prahy jede ze Slovenska jeden z jejich šéfů tiskárny a musí s námi nutně mluvit. Dorazil do redakce v sobotu večer a představil se jako vedoucí výroby. Byl vyděšený a skoro plakal. Posadil se a ztěžka řekl, že nám Regionpress speciál nevytiskne a že hned vrátí zálohu. Zeptali jsme se ho na důvod a on odpověděl, že se majitelé sešli s někým na nějakém večírku a že z diskuze vyplynulo, že by s tím firma Regionpress měla potíže. Oni tisknou mnoho tiskovin pro české podniky, kupříkladu pro FTV PRIMA, a majitelé jsou z Ostravy. Zároveň nám ale nabídl odkoupení 96 tun papíru pro celé vydání. Bohužel na jiných rolích, než jaké by potřebovala CPC.

Jinak se ten pán bál, že si ho nahráváme, a ustrašeně nás prosil, abychom o tom s nikým nemluvili. Do naší redakce nepřijel sám. Kromě jeho Octavie byl na místě ještě velký černý SUV vůz s černými skly. Odjeli společně. Až později jsme se dozvěděli v Bratislavě, že tiskárna je stále ve spojení se slovenským ministrem financí a bývalým premiérem Igorem Matovičem, který obdivuje Viktora Orbána a chce mít zřejmě i dobré vztahy s Babišem. Regionpress Matovič dříve vlastnil a podle velmi zasvěceného zdroje mezi slovenskými novináři si v této firmě stále udržuje vliv. Je to jednoduché vysvětlení, proč jsme nakonec nemohli tisknout naše noviny v této tiskárně. Zálohu na tisk 60 tisíc eur, zhruba 1,5 mil. korun, nám opět ihned vrátili.

Nakonec se i přes tyto překážky tisk podařil. Zjistilo se, že krize s papírem není až tak strašná, jak se tvrdí. Pomohla nám přitom mimo jiné i jedna papírna v Innsbrucku. Samozřejmě za peníze.

V Česku se jako jediná svobodná tiskárna ukázala firma Svoboda Press. Kapacitně by ale nezvládla celý náklad a navíc její technologie byla pro nás bohužel dražší. Po hledání zahraničích tiskových i papírenských kapacit nám pomohli zahraniční vydavatelé. Jednak slovenské vydavatelství Petit Press, které vydává deník SME. V jejich bratislavské tiskárně jsme zjistili, že se u nich tiskne i maďarský opoziční protiorbánovský týdeník. Asi kilometr za hranicemi s Maďarskem. To je dobré vědět, až zase bude někdo říkat, že u nás ještě nejsme tak daleko jako v Maďarsku. Část nákladu byla také vytištěna v Košicích a část v Ingolstadtu díky dobré vůli pasovského vydavatelství Neue Passauer Presse. Radou, ochotou pomoci a doporučeními k nejlepšímu řešení nám přitom byli nápomocni významné osobnosti vydavatelské branže ze Švýcarska, Polska i Německa. I když se to někde nakonec nepovedlo. Hlavní část nákladu, 1 150 000 kusů, byla přitom vytištěna na Slovensku, odkud do Prahy přijely s novinami tři kamiony. Celkem se jednalo o pět kamionů. Noviny pak od pátku do úterý roznášelo na 6 tisíc roznašečů.

O víkendu 2. a 3. října proběhla distribuce do 2 050 000 domácností v Česku. Jeden výtisk jsme také osobně donesli domů premiérovi Andreji Babišovi. Vydání obsahuje řadu závažných sdělení, ukázky práce z Týdeníku FORUM a hlavně velký přehled Babišova majetku.

Pokud se vám akce líbí, předplaťte si Týdeník FORUM (ZDE) a pomozte nám šířit to, co vám média z holdingu neřeknou.

Děkujeme našim čtenářům a všem, kteří se nebojí postavit se oligarchovi a kteří pomohli speciálnímu vydání Týdeníku FORUM na svět.

Vydání nás nakonec stálo díky obstrukcím, částečně odlišné technologii, šibeničním termínům i náročné dopravě o více než půl milionu více. Dostali jsme se tudíž kvůli tomuto projektu do nejednoduché situace a pomůže nám každá podpora.

Veřejná sbírka Týdeníku FORUM má účet 6018253329/0800 

Čtenáři mohou získat předplatné na tydenikforum.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]