Video: Babiš ignoruje interpelace poslanců, proč firma z jeho svěřenského fondu uspěla u Českých drah

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při čtvrteční interpelaci premiéra  (screenshot – přenos z PSP)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při čtvrteční interpelaci premiéra | FOTO: screenshot – přenos z PSP

Interpelace na předsedu vlády v otázce vyvádění peněz ze státního podniku České dráhy pojal Andrej Babiš v duchu Pohádky o perníkové chaloupce. Premiér, který překotnou mluvou a neurčitým jazykem připomínal člověka intoxikovaného syntetickou drogou, přehrával vlastní variace na etudu s pohádkovou postavou reagující na dotaz po ztracených dětech scestným popisem polních prací.

„Pan premiér výjimečně dorazil na interpelace. Položila jsem mu proto jednoduchou otázku: Proč České dráhy utratily přes 100 milionů za reklamu u Mafry bez výběrového řízení?“ popisuje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová klíčovou interpelaci.

„Shrnutí odpovědi: Antibabiš, není moje, lex Babiš, Kalousek, vy jste byla v Rozstřelu, zeptejte se tam,“ zní závěr Adamové ze čtvrteční interpelace.

Na jasný dotaz předsedkyně TOP 09, proč České dráhy utratily přes 100 milionů korun za reklamu u Mafry bez výběrového řízení, se Babiš v Poslanecké sněmovně rozhovořil o uherskohradišťské věznici, vlastním působení ve funkci ministra financí a počínání opozičních stran. K samotné otázce po 112 milionech korun vyvedených z Českých drah do Mafry – tedy částky, která mimochodem odpovídá ceně supermoderní elektrické lokomotivy Siemens Vectron – se výslovně odmítl vyjádřit a bez jediného argumentu ji za smíchu rozléhajícího se z prořídlých poslaneckých lavic svého hnutí odbyl jako „nesmysl“.

Opoziční politička dotaz uvedla do souvislostí. Připomněla podstatu spočívající v tom, že státní dopravce České dráhy utratil od roku 2015 celkem 112 milionů korun za propagaci a marketing u mediální skupiny Mafra. Ostatní mediální skupiny, a to i srovnatelně velké, získaly o řád nižší zakázky.

„Mafra spadá do vašeho svěřenského fondu. Považujete za správné, že takovéto objemy byly vyplaceny zrovna Mafře bez výběrového řízení? Zrovna vy, který říkáte, že vaše hnutí je protikorupční, jste určitě také sám znepokojen, že tady neprobíhají výběrová řízení na zakázky u státních podniků,“ demaskovala plakátového protikorupčního bojovníka Babiše.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Předsedkyně TOP 09 předsedu vlády konfrontovala i s tvrzením bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, že Babiš šéfy Českých drah často úkoloval napřímo. Proto ji zajímalo, jaký má Babiš vztah s bývalým ředitelem ČD Pavlem Krtkem, za jehož působení získala Mafra od státního dopravce vůbec nejvíc inzerce. „Vy, který se chlubíte tím, že šetříte i na papíru do tiskárny na ministerstvech, byste určitě měl být znepokojen takovouto situací, a zajímalo by mě, jak se stavíte k tomu, že zrovna firma z vašeho svěřenského fondu takto uspěla,“ zasadila srozumitelnou otázku do patřičných souvislostí.

V první moment Babiš předstíral argumentaci, ve skutečnosti ale jen výčtem podružností otupoval soustředění diváků živě vysílaného přenosu, aby vzápětí odvedl pozornost jako skořápkář kdesi v průchodu. „Nejedná se o působnost vlády a České dráhy jsou akciová společnost, mají svoje vedení, je tam ‚obchodné‘ vedení, které je plně v rukou statutárního orgánu, a nechápu, proč se mě na to paní nová předsedkyně TOP 09 ptá, asi jste nepochopila, že ten antibabiš nefunguje.“

Protože otázky zůstaly nezodpovězené, položil je znovu poslanec ODS Stanislav Blaha. Nejprve poukázal na skutečnost, že ANO na ministerstvu dopravy, pod něž České dráhy spadají, ale i v samotných ČD provedlo nespočet personálních změn. Blaha zmínil, že na obě instituce má Babiš přímý vliv, a jinými slovy zopakoval dotaz své předřečnice – jaký byl důvod pro to, dlouhodobě zadávat Mafře reklamu v tak obrovských částkách. Poslanec zároveň zopakoval skandální informaci bývalého ředitele ČD Miroslava Kupce (nástupce Pavla Krtka), že „bylo všeobecně žádoucí, aby to byla Mafra. Ta vazba byla jasná a nebylo moc o čem diskutovat. Tady byl zájem o to, aby zrovna tento nakladatelský dům měl nejvíc práce.“

Babišovu okřídlenou výmluvu o tom, že se svým svěřenským fondem nemá nic společného, Blaha jednoznačně rozbil připomínkou známé skutečnosti, že Babišův střet zájmů vyšetřují orgány Evropské unie. To už ale předseda vlády dával volný průchod své aroganci a k odpovědi Blahovi se zvedal se strojeným smíchem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]