Smutek ze zkázy pařížské katedrály Notre-Dame občas provázela i kritika pařížských hasičů. Jejich kolegové se jich ale zastávají a vysvětlují, proč gotický skvost nešlo uhasit.

Pozorovatelé hasičům v prvotním překvapení vytýkali pozdní příjezd. Jenže požár vypukl vpodvečer a hasičská auta očividně uvízla v dopravní zácpě. Neznalost odrážely i laické postřehy přihlížejících k metodám hašení. S jedním nepoužitelným si pospíšil i americký prezident Donald Trump, když hasičům poradil, ať shazují vodu z letadla. Na to pařížští hasiči odvětili, že kinetická energie vody shozené z letadla může oslabit konstrukci a zapříčinit její zřícení. Hasiči se proto zvláště u památek snaží kropit cíleně.

Mluvčí vídeňských hasičů Christian Feiler popsal agentuře APA, že gotické památky vyžadují zvláštní opatrnost. Jedna z potíží je v tom, že rozpálený kámen politý studenou vodou praská a hrozí buď vážné poškození, či dokonce opět zřícení stavby. I z toho důvodu je třeba hasit obezřetně.

„Svízele boje s podobným požárem jsou pro laika jen těžko představitelné. Střešní vazba takového chrámu je tvořená obrovským množstvím historického dřeva, které velmi rychle hoří,“ vysvětlil také Feiler. Navíc není k dispozici požární odvětrání. V důsledku toho vzniká enormně vysoká teplota.

Hašení z letadla nebo vrtulníku zavrhuje poukazem na to, že by voda stekla jen po střeše. O hašení ze vzduchu tedy podle něj má smysl uvažovat jen pro případ, kdy už se propadla střecha.

V případě požáru výjimečných a rozsáhlých staveb, jakou byla i 130 m dlouhá a 35 m vysoká katedrála Notre-Dame, hasiči vyhlašují jeden z nejvyšších stupňů poplachu, kdy do akce zapojují i jednotky dobrovolníků. „Dobrovolníci by nejprve hlídkovali pro případ, že by se požár šířil, zatímco profesionální jednotky by se soustředily na boj s požárem. Je ale potřeba udržovat volnou cestu. Nebylo by k ničemu přivolat hned 400 jednotek najednou, které se jen budou vzájemně blokovat.“

Zásah v historických budovách komplikují i zpravidla jen velmi zastaralá protipožární opatření a neexistence tzv. plánů zdolávání požáru či havarijních plánů.

 

 

 

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora