VIDEO: Pět let s Babišem aneb Co nám dal a co nám vzal. Debata deníku FORUM 24

V pražském klubu Rock Café proběhla 19. února debata deníku FORUM 24. Konala se u příležitosti čtvrtého výročí založení diskuzní platformy Svobodné fórum a také u výročí pěti let Andreje Babiše ve státních funkcích. Akce měla podtitul: „Jak chemický magnát změnil Českou republiku“ a týkala se široké série důsledků nestandardního zacházení s politickou mocí. Kdo se do zaplněného sálu nedostal, může se nyní podívat na video.

Pozvání k diskuzi přijali novinář Magazínu Reportér Jaroslav Kmenta, komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka a předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. Večerem provázel Adam Drda.

Billboard deníku FORUM 24 a časopisu Revue FORUM (FORUM 24)

V první části večera představil šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr obsáhlou prezentaci o fenoménu Andreje Babiše v politice. Popsal atmosféru, z níž Andrej Babiš vzešel, a to včetně antiradarového hnutí nebo protikorupční hysterie. Dále shrnul neblahé důsledky Babišova působení na systém právního státu, dělbu moci a politické uspořádání země.

Editorka deníku FORUM 24 Johana Hovorková se zaměřila na změnu mediální krajiny v České republice po nákupu vydavatelství Mafra. Zásadní proměna se ale udála i v těch médiích, která Andrej Babiš nevlastní. Dalším tématem byla změna podnikatelského prostředí, změna vnímání totalitní minulosti ve chvíli, kdy je premiérem agent Státní bezpečnosti, a samozřejmě také ostuda v zahraničí.

Bohumil Doležal zasadil působení Andreje Babiše do kontextu domácí i zahraniční politické situace. Zdůraznil, že Babiš se opírá v poslanecké sněmovně o jinou koalici, než s kterou formálně vládne. Jaroslav Kmenta hovořil mj. o svých vlastních zkušenostech s chováním úřadů, a to včetně Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo rozvědky, k novinářům a zmínil fakt, že dříve mohl Babiš vytvářet nátlak na své kritiky pouze prostřednictvím svých lidí z holdingu Agrofert, ale dnes mu k tomu může sloužit celá státní správa.

Bohumil Pečinka popsal paralelu mezi Babišovým vztahem k voličům a „husákovskou smlouvou s lidem“, mluvil o nekonečném proudu slibů, kterými současný premiér sbírá voliče, jako by pouhý slib už byl samotným skutkem.

Po vystoupení panelistů proběhla také diskuze na základě otázek z publika, které zaplnilo celý divadelní sál pražského klubu Rock Café. V debatě došlo ke shodě ohledně potřeby celé řady občanských aktivit, jež dávají najevo snahu demokratické části veřejnosti chránit ústavní systém, bránit demokratické instituce, podporovat kritická média i demokratické politické strany a celkově chránit svobodnou společnost před útoky autoritářů a populistů.

Akce se zúčastnilo 170 registrovaných účastníků. Z důvodů kapacity sálu nebylo místo pro všechny zájemce. Redakce deníku FORUM 24 zveřejní záznam akce a také prezentaci o fenoménu Andreje Babiše v politice. Debata byla vyvrcholením několikaměsíční přednáškové série, která se koná po celé České republice za pomoci řady místních občanských iniciativ.

V akcích tohoto druhu budou novináři deníku FORUM 24 pokračovat i v dalších měsících a akce je možné sjednávat prostřednictvím e-mailu [email protected]

Přednáškové akce se mohou konat díky finanční podpoře. Spolek Free Czech Media děkuje za každý dar ve veřejné sbírce na účtu:

4095439339/0800

Děkujeme!

Podrobnosti o veřejné sbírce: ZDE

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]