Podle Pirátů vláda účelově mate veřejnost. Podle analýzy Pirátské strany jsou uváděné přínosy EET nadhodnocené. Ve skutečnosti se pohybují od -10 miliard do +10 miliard podle metodiky, jakou si vláda zvolí.
Jistě jste již slyšeli o velkých úspěších systému elektronických pokladen EET. Babišova vláda klade velký důraz na marketing a její šéf razí mezi ministry heslo, že se musí naučit úspěchy vlády prodávat. Ministryně financí Alena Schillerová proto před dvěma týdny oznámila, že Elektronická evidence tržeb přinesla do státní kasy 12,3 miliardy korun. Toto vychloubání ale narazilo na analýzu Pirátské strany.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík na tiskové konferenci zpochybnil metodiku, kterou ministerstvo financí použilo pro výpočet vlivu EET na výběr DPH v České republice. Použil k tomu podrobnou studii datového analytika Mgr. Michala Škopa, Ph.D. Jedná se o absolventa Matematicko-fyzikální a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který zároveň vystudoval politologii.
Mikuláš Ferjenčík sdělil novinářům: „Ministerstvo financí ČR vychází z teze, že zavedení EET má pozitivní vliv na výběr DPH. Tuto tezi ministerstvo dále nerozvádí, nedokazuje ani neodůvodňuje.“
Jako výsledek šetření Ferjenčík prezentoval na tiskové konferenci poměrně skandální zjištění: „Data a závěry expertizy dokazují, že vláda vliv EET a kontrolních hlášení účelově nadhodnocuje, aby vyhověla číslům, která si předem chybně stanovila. Osobně vládě doporučuji, aby se místo zvyšování byrokracie živnostníkům soustředila na boj proti daňovým únikům v řádu miliard, například do daňových rájů.”
Komické na vládních údajích je také to, že vliv EET se v celé ekonomice ‚projevuje‘ i v odvětvích, ve kterých nebylo EET zavedeno, a to jako nárůst 5,9 mld. korun, což je samozřejmě nemožné,” přidal Ferjenčík. „Pan Babiš je velký kouzelník, který dokáže z EET získat peníze i tam, kde EET není zavedené.“ A nakonec šetření shrnul slovy: „Babiš si to prostě vycucal z prstu.”
https://www.facebook.com/ceska.piratska.strana/videos/416858725720128/